Padişahın oğluna hediyesi: Şehzade Burhaneddin Efendi Yalısı

130 yıldır İstanbul Boğazı’nı seyreden Şehzade Burhaneddin Efendi Yalısı, Boğaz’ın en eski ve en büyük yalıları arasında başı çekiyor. Yalı bir dönemler, Osmanlı Padişahı II. Abdülhamid tarafından oğluna hediye edilmişti.

Padişahın oğluna hediyesi: Şehzade Burhaneddin Efendi Yalısı

İstanbul Boğazı’nın en büyük ve en pahalı yalısının hangisi olduğunu sorsak, birçok insanın aklına Şehzade Burhaneddin Efendi Yalısı gelir. Yeniköy sahilinde tüm ihtişamıyla İstanbul Boğazı’nı seyreden yalı, 130 yıllık bir geçmişe sahip. Toplamda 4 katta 64 odadan meydana gelen yalı, 60 metre uzunluğunda bir rıhtıma sahip. Kıbrıslı Yalısı’ndan sonra Boğaz’ın en uzun rıhtımına sahip yalısı olan Şehzade Burhaneddin Efendi, toplamda 3630 metrekarelik kullanım alanından oluşmakta.

 

Padişahın oğluna hediyesi: Şehzade Burhaneddin Efendi Yalısı

 

 

Duvarlarda 22 ayar altın varaklar

Şehzade Burhaneddin Efendi Yalısı’nın özellikleri saymakla bitmiyor. En dikkat çekici yanlarından biri, duvarlarının 22 ayar altın varak rokoko işlemelerle kaplı olması. Neo-Barok tarzına yakın tasarlanmış yalıda balo salonu, Türk hamamı ve süit bir oda da bulunuyor.

Şehzadenin hediyesi

İstanbul Boğazı’nın bu gösterişli yalısı, Osmanlı Padişahı II.Abdülhamit’le de anılıyor. Nitelim bu yalı 1911 yılında II. Abdülhamid tarafından oğluna hediye edilmek üzere satın alınmıştı. Daha sonra şehzade tarafından Mısırlı Ahmet İhsan Bey’e satılan yalı, bir dönem Mısırlılar Yalısı olarak da anılmıştı. Takvimler 1984 yılını gösterdiğinde ise yalı, Ahmet İhsan Bey’in kızları tarafından Sani Müfit Erbilgin’e satıldı. Yalının son sahibi ise Katarlı iş adamı Abdulhadi Mana A SH Al-Hajri.