Panama Kanalı nerede?

Panama Kanalı'ndan ilk buharlı gemi 3 Ağustos 1914 yılında geçti. Peki, Panama Kanalı nerede? İşte yanıtı...

Panama Kanalı nerede?

Panama Kanalı'ndan ilk buharlı gemi 3 Ağustos 1914 yılında geçti. Peki, Panama Kanalı nerede? İşte yanıtı...  

77 kilometre uzunluğunda

Panama Kanalı, Orta Amerika'nın en güney ülkesi Panama topraklarında yer alır. Kanal, Atlas Okyanusu ve Büyük Okyanus'u birbirine bağlayan su yoludur. 77 kilometre uzunluğunda olan Panama Kanalı'nın yapımı sırasında, sıtma ve sarı humma gibi hastalıklardan toprak kaymalarına kadar her türlü zorluk ile karşılaşılmış. Ve binlerce işçi bu süre içinde can vermiştir. Bir rivayete göre kanalın yapımına dair ilk girişim olduğunda,işçiler beraberlerinde tabutlarını getirirlermiş. 

 

Panama Kanalı nerede?

Uzunluğu 81 bin 300 metre 

Panama Kanalı, görünenin aksine doğudan batıya uzanmıyor. Isthmus of Panama'nın coğrafi yapısından dolayı, Atlantik'ten Pasifik'e su yolu, güneydoğu yönünde ilerliyor. Pasifik ucundaki Panama City, Atlantik ucunda, Colon'un güneydoğusunda yer alıyor. Günümüzde New York'tan San Francisco'ya giden bir geminin Panama Kanalı'nı kullanarak 9 bin 500 kilometre yol yapması, Horn Burnu'nun dolaşılmasını zorunlu kılan 22 bin 500 kilometrelik yola göre büyük bir kolaylıktır. Panama Kanalı'nın uzunluğu 81 bin 300 metre, genişliği en dar yerde 91 metre, en geniş yerinde 300 metre, derinliği ise 12,5 - 13,7 metre arasındadır. 

 

Panama Kanalı nerede?

 

Bir mühendislik harikası

Panama Kanalı, dünyada bir mühendislik harikası sayılıyor. Diğer kanallardan çok farklı özellikler taşıyan Panama Kanalı'na kanal yerine su yolu adı kullanılıyor. Kanalın yapımı, tarihin en büyük ve en zor mühendislik projelerinden biridir. Gemicilik üzerinde ise, Güney Amerika kıtasının en güney ucu Horn Burnu'ndan dolaşma zahmetini ortadan kaldırma gibi bir etkisi olmuştur. 1914 yılında hizmete açılan Panama Kanalı'nın inşası oldukça zorlu geçmiştir. Kanalın yapımı sırasında yaklaşık 27 bin 500 işçi hayatını kaybetmiştir. 

 

Panama Kanalı nerede?