Pierre Cardin'in Baloncuk Sarayı

Fransa'nın Cannes şehrine 10 kilometre uzaklıkta yer alan Theoule Sur Mer kasabasındaki Baloncuk Sarayı 1989 yılında inşa edilmiş.

Pierre Cardin'in Baloncuk Sarayı

Fransa'nın Cannes şehrine 10 kilometre uzaklıkta yer alan Theoule Sur Mer kasabasındaki Baloncuk Sarayı 1989 yılında inşa edilmiş. 1.200 metrekarelik bir alana konumlandırılan sarayın mimari ise Macaristan doğumlu Antti Lovag. Evin sahibi ise ünlü tasarımcı Pierre Cardin. Evin değerine ise inanamayacaksınız... 

 

Tüm Pierre Cardin'in Baloncuk Sarayı

 

İtalya'Nın San Biagio di Callalta şehrinde doğan Pierre Cardin, gelmiş geçmiş en iyi modacılar arasında yer alıyor. Ünlü bir tasarımcının yanında tecrübe kazandıktan sonra Paris'e yerleşen Cardin için modanın kalbi olan Paris adeta dönüm noktası olur. 30 sene içerisinde farklı projelerde yer alan Pierre Cardin, 1971 yılında sadece kendi tasarımlarının yer aldığı Pierre Cardin mağazasını açar ve kısa zamanda büyür. Şimdilerde büyük bir servete sahip olan Pierre Cardin 93 yaşında... Mimarlık okunan ünlü tasarımcı, mimarlık yeteneğini satın aldığı malikanelerde ispatlıyor. Pierre Cardin, çok konuşulan Baloncul Sarayı'nı ise 1990 yılında Fransa'da sanayicilik yapan bir milyarderden satın almıştı. 

 

Tüm Pierre Cardin'in Baloncuk Sarayı

 

1975 - 1989 yılları arasında inşa edilen ev o kadar büyük ki adeta minik bir kasabayı andırıyor. Pek çok davete ev sahipliği yapan Baloncuklar Sarayı'nda verilen davetlerden bir tanesi, 2002 yılında MTV tarafından düzenlenen James Bond'un 40 Yaş Günü Partisi'dir. 

 

Tüm Pierre Cardin'in Baloncuk Sarayı

 

Tamamen dairesel olan ve uzay çağı temasına göre tasarlanan olan evde bazı odaları kaplayan koltuklar bile uçan daireyi andırıyor. Bekleme odası eski ve değişik şekillerde mobilyalar ile dekore edilmiş. 

 

Tüm Pierre Cardin'in Baloncuk Sarayı

 

Baloncuklar Sarayı için Pierre Cardin'in kişisel oyun bahçesi deniyor ve pek çok moda çekimi ve film için bu ev dekor olarak kullanılmış. O yüzden Baloncuklar Sarayı'nın en az sahibi kadar ünlü olmasına şaşmamak gerek. İlk bakışta görsel olarak oldukça farklı olsa da mimarı olan Antti Lovag bu evi yaşanabilir olması özelliği ile öne çıkarmış. 

 

Tüm Pierre Cardin'in Baloncuk Sarayı

 

Lovag'a göre atalarımızın yaşadığı ilk mekanlardan ilham alan ev, esnekliği, uyumu ve dengeli bir yaşamı birleştiren bir özelliğe sahip. Lovag, bu evde hayal kurmanın yaratıcılığı konuşturmanın hiç zor olmayacağını söylüyor. Tabi bu noktada kendisine hak veriyoruz ve bir an gözlerimizin önüne Pierre Cardin tasarımları geliyor. 

 

Tüm Pierre Cardin'in Baloncuk Sarayı

 

1.200 metrekare yaşam alanına sahip olan evde ayrıca 500 koltuklu bir amfi tiyatro bulunuyor. Bunun dışında panoramik manzara odası, 10 adet süit daire ve resepsiyon bile var. Bahçe ve havuzlar 8 bin 500 metrekarelik bir alanı kapsıyor. 

 

Tüm Pierre Cardin'in Baloncuk Sarayı

 

Baloncuklar Sarayı denmesinin sebebi evin ana dizaynını oluşturan baloncuk şeklindeki alanlar. Bu baloncuklar hafif malzemeler kullanılarak şekillendirilmiş, sonrasında oluşturulan hafif küre çerçeveler ile beton uygulanmış. Evde sabun köpüğünü andıran 28 adet yuvarlık oda bulunuyor. Duvarlarında ise hiç resim yok. 

 

Tüm Pierre Cardin'in Baloncuk Sarayı

 

Zeminler ise duvardan duvara kalın ve tüylü halılar ile kaplanmış. Gün ışığından yararlanmak için güneşin konumuna göre ışığı değiştirebilen özel tasarım yuvarlak pencereler kullanılmış. (Bizce burası en ilgi çeken kısım.) Pierre Cardin'in ısrarlarıyla evde klasik ahşap ve metal yerine deneysel olarak plastik, köpük ve polyester malzemeler kullanılmış. 

 

Tüm Pierre Cardin'in Baloncuk Sarayı

 

 

Evde bulunan 10 yatak odası Patrice Breteau, Jerome Tisserand, Daniel You, François Chauvin, Gerard Cloarec, vb. çağdaş sanatçılar tarafından dekore edilmiş. Başta söylediğimiz gibi hayal kurmanın serbets, yaratıcılığın ise tavan yaptığı Pierre Cardin'in Baloncuklar Sarayı'nın fiyatı 456 milyon dolar.