Poyrazköy nerede?

Yavuz Sultan Selim Köprüsü inşaatı sonrasında artan konut fiyatları ile dikkat çeken Poyrazköy Beykoz ilçesine bağlıdır

Poyrazköy nerede?

Poyrazköy; İstanbul Anadolu Yakasındadır. Beykoz ilçesine bağlı olan Poyrazköy, İstanbul iline 45 km, Beykoz ilçesine 13 km uzaklıkta yer alıyor. Kuzey doğusunda Anadolu Feneri köyü, Doğusunda Kaynarca köyü, Güney doğusunda Akbaba köyü ve Güney batısında Anadolu Kavağı yer alıyor.

Cenevizlilerden sonra Bizanslıların yaşadığı bilinen Poyrazköy’de yaşayan halkın büyük çoğunluğunu Rumlar oluşturmaktadır. Karadeniz kökenli vatandaşların köye yerleşmeleri ve çoğalmalarıyla Rum kökenli vatandaşlar Poyrazköy’den ayrılmıştır.

Poyrazköy turizm sektöründe de önemli bir yer almaktadır. Günübirlik tatilcilerin ve piknikçilerin sıklıkla ziyaret ettiği Poyrazköy’ün turizm alanları içinde Kule Dibi Piknik Alanı, Dere Boyu Piknik Alanı, Poyraz Kalesi, Atatürk Parkı ve Kadınlar Plajı yer almaktadır.Poyrazköy konut sektörü
Geçtiğimiz yıl Eva Gayrimenkul’ün yaptığı araştırmalara göre; ilk beş yılda Kemerburgaz-Göktürk, Zekeriyaköy, Zeytinburnu, Kağıthane, Sultançiftliği-Habibler, Gazi mahallesi-Küçükköy, Çekmeköy-Taşdelen-Sancaktepe hızlı gelişim gösterecek olan yerler. İkinci beş yılda ise Riva-Poyrazköy-Beykoz, Akfırat-Tepeören, Başaksehir-Küçükçekmece, Çatalca, Kayabaşı, Altınşehir-lspartakule, Orhanlı, Şahintepe-Güvercintepe yatırımda daha avantajlı olacaklar.Poyrazköy Yavuz Sultan Selim Köprüsü
2012 yılında ihaleye çıkan ve 2013 yılında temeli atılan Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nün bir ayağının yer alacağı Poyrazköy’de emlak fiyatları artış gösterdi. Garipçe-Poyrazköy hattında özel arazi oranı yüzde 16, orman arazisi yüzde 48, 2B'li alan yüzde 11, Hazine arazisi yüzde 16, askeri bölge yüzde 11 düzeyinde bulunuyor. Bu bölgede kamulaştırılacak bina sayısı ise 222. Bakan Yıldırım, orman arazisinin birçok kısmının artık orman vasfını yitirmiş araziler olduğu belirtildi.

Yavuz Sultan Selim Köprüsü güzergahı için tıklayınız
Yavuz Sultan Selim Köprüsü teknik özellikleri için tıklayınızPoyrazköy nerede?
İstanbul Anadolu Yakasında yer alan Poyrazköy Beykoz’a bağlıdır. Köye ulaşım her 15 dakikada 135 Kavacık Beykoz hattından özel halk minibüsleriyle seferler yaz mevsimlerinde ise Sarıyer’den İDO’ya bağlı deniz seferleri yapılmaktadır. Poyrazköy’ün ilçeyle kara yolu bağlantısı 1958 yılına kadar deniz yoluyla balıkçı tekneleriyle yapılmıştır. Beykoz Anadolu Fener köyüne yol 1941 yıllarında kazma ve küreklerle insan gücüyle yapılmış olup 1958 yılında ise Poyrazköy’den bu yola bağlantı yapılarak köy halkının ilçeyle bağlantısı sağlanmıştır.

Proje Bilgisi: Köy