Puglia'nın Trulli Evleri

İtalya'nın güneyindeki Puglia bölgesinde görülen Trulli Evleri'nin geçmişi 14'üncü yüzyıla kadar uzanıyor...

Puglia'nın Trulli Evleri

İtalya'nın güneyindeki Puglia bölgesinde görülen Trulli Evleri'nin geçmişi 14'üncü yüzyıla kadar uzanıyor... Güney İtalya'da Bari ve Brindisi şehirleri arasında sık sık görülen İtalya Trulli evleri, konik bir yapıya sahip. İtalya'nın konik evleri, harçsız üst üste sıralanmış ve taşlardan oluşan duvarları ile dikkat çekiyor. 

 

Puglia'nın Trulli Evleri

 

Günümüzde hala kullanılan Trulli Evleri, izinsiz yerleşim kurmayı yasaklayan dönemin kralı, evlere de yüksek vergiler getirince, 13'üncü yüzyıl sonlarında alternatif olarak yapılmış. Yüsek vergilerden kaçış olarak harçsız konik çatıya sahip olan Trulli evleri doğmuş. 

 

Puglia'nın Trulli Evleri

 

Yükselen duvarlar ve çatılar yine bölgeden çıkan küçük kireç taşlarının harç koymadan üst üste yerleştirilmesiyle oluşturulmuş. Kralın vergi memurları geldiğini haber alan köylüler, yığma taş evlerin çatısı kolayca yıkıyorlarmış. Vergi memurları sadece koni olarak çevrilmiş çatısız yapıları görüyor ve bunları ev sayamadığında vergi de alamıyorlarmış. Böylelikle halk vergi ödemekten kurtulmuş. 

 

Puglia'nın Trulli Evleri

 

Trulli evlerinin bir arada görüldüğü yerlerden biri olan Alberobello, 1995 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi'ne girdi. Günümüzde Puglia Bögesi'nin en turistik yeri olan Alberobello bu ilginç mimarinin getirmiş olduğu turizm geliri ile geçiniyor. Günümüzde hala daha Trulli mimarisi ile yeni evler yapılıyor. Bir zamanlar Haçlı Seferleri ile Anadolu'dan geçmiş olan ustaların Harran evlerini görmelerinin Trulli evlerinin doğmasına ilham verdiği kulaktan kulağa yayılıyor. 

 

Puglia'nın Trulli Evleri

 

Trulli Evleri'nin benzer mimarisini Bolivya Chipaya Köyü'nde, Marmaris Orhaniye Kasabası'nda, Meksika Santa Monica'da, Suriye Şam'da ve Afrika Ülkesi Çad'da görebilirsiniz. Yine de mimari detaylar incelendiği zaman aslında her birinin kendine has tekniklere sahip olduğu anlaşılabiliyor.