Rahmi Koç Müzesi nerede, nasıl gidilir?

1994 yılında ziyarete açılan müze, 27 bin metrekareli alan üzerinde kurulu ve üç ana bölümden oluşuyor. Peki, Rahmi Koç Müzesi nerede, nasıl gidilir? İşte yanıtı...

Rahmi Koç Müzesi nerede, nasıl gidilir?

1994 yılında ziyarete açılan müze, 27 bin metrekareli alan üzerinde kurulu ve üç ana bölümden oluşuyor. Peki, Rahmi Koç Müzesi nerede, nasıl gidilir? İşte yanıtı...27 bin metrekarelik alana sahip olan Rahmi Koç Müzesi, üç ana bölümden meydana geliyor. 

Tarihi Lengerhane Binası 

Rahmi Koç Müzesi nerede, nasıl gidilir?
Osmanlılarda gemi sabitlemek için denize atılan zincir ve ucundaki çapaya lenger, yapıldığı yere ise lengerhane denilirmiş. Bizans döneminde başka amaçlar için inşa edilmiş bir binanın temelleri üzerine kurulmuş olan Osmanlı Lengerhanesi'nin geçmişi, Sultan III. Ahmet dönemine kadar uzanıyor. 1991 yılında, Rahmi Koç Müzecilik Vakfı Lengerhane binasını satın alıyor. Vakıf tarafından, Dr. Bülent Bulgurlu koordinasyonunda yürütülen restorasyon çalışmalarının sonrasında 1994 yılında müze ziyarete açılıyor. 2 bin 100 metrekarelik arsada tarihi Lengerhane binası, ahşap çatılı küçük bir bina ve taş duvarlar yer alıyor. İç avlunun ve dış mekanın özüne dokunulmadan gerçekleştirilen müze tasarımında, sergilenecek olan objeler ile birlikte binanın dokusu da ziyaretçilere açılıyor. 

Tarihi Hasköy Tersanesi 

Rahmi Koç Müzesi nerede, nasıl gidilir?

Sergileme alanlarının, Rahmi Koç Müzesi'ne yeterli gelmemesi amacıyla Lengerhane'nin karşısındaki Hasköy Tersanesi satın alınıyor ve restorasyonu 2011 yılında tamamlanıyor. Büyük önem taşıyan tersane 11 bin metrekarelik bir alana yayılıyor. Arsayı U şklinde çevreleyen 14 bina ise aslına sadık kalınarak restore ediliyor. Başlangıçta atölye düzeninde olan tersana, zaman içinde genişletilmiş. 1861 yılında Şirket-i Hayriye tarafından kendi gemilerinin bakım ve onarımı için kurulan Hasköy Tersanesi zamanla genişletilmiş.  Öncelikle tersaneye 45 metrelik bir ahşap kızak kuruluyor ve çekme günü istimle çalışan bir ırgattan sağlanıyor. Bu ırgat 1910 yılında elektrikle çalışır hale getirilmiş ve 1938 yılında 75 ve 76 baca numaralı şehir hattı vapurları Kocataş ile Sarıyer inşa edilmiş. Kasım 1996'da Rahmi Koç Müzecilik Vakfı tarafından satın alınan tersane o zamanlar terkedilmiş durumdaydı. 

Açık Hava Sergileme Alanı

Rahmi Koç Müzesi nerede, nasıl gidilir?

Rahmi Koç Müzesi İstanbul koleksiyonunun bir kısmı Hasköy Caddesi'ndeki ana girişten Haliç'e uzanan açık alanda sunuluyor. Klasik otomobiller, devasa Turgut Alp Vinci, B-24 Liberator ve diğer uçaklar, daha fazlası müze koleksiyonunun parçası olarak
Haliç'e demirli durumdaki Fenerbahçe Vapusu ve TCG Uluçalireis Denizaltısı'nda dek uzanıyor. 
 

Rahmi Koç Müzesi nerede, nasıl gidilir?

Rahmi Koç Müzesi nerede, nasıl gidilir? 

Ücretsiz ve 110 araç kapasiteli otoparkı bulunan Rahmi Koç Müzesi İstanbul, İstanbul Hasköy'de yer alıyor. Müzeye girmek için Eminönü'nden kalkan 47, 47E,47Ç, 47N numaralı otobüsler, Taksim'den kalkan 54HT, 54HŞ ve 36 T numaralı otobüsleri kullanabilirsiniz. Minibüs ile gitmek isteyenler Şişhane - Alibeyköy hattı, Denizyolu ile gitmek isteyenler Şehir Hatları, Üsküdar - Eyüp vapurları ile , metrobüs ile gitmek isteyenler ise Halıcıoğlu Durağı'nda inerek Rahmi Koç Müzesi'ne kolayca ulaşabilirler.