Riskli yapı tespiti kim tarafında yapılır?

Yıkılma riski taşıyan riskli yapılar kim tarafından belirlenir? Riskli alan belirleme yetkisi kime verilmiştir?

Riskli yapı tespiti kim tarafında yapılır?

Riskli yapı tespiti kim yapar? Riskli alan belirleme yetkisi kime verilmiştir?

Kanun kapsamında zemin yapısı veya yapılaşma nedeniyle can ve mal kaybına yol açma riski taşıyan riskli alanlar ile ömrünü tamamlamış ya da yıkılma riski taşıyan riskli yapılar kim tarafından belirlenir.
Riskli yapıların belirlenmesi öncelikle birinci derece deprem bölgelerinde yer alan illerden başlayarak ve riskli yapıların tespiti, öncelikle malikleri veya kanuni temsilcileri tarafından yapılır. Riskli olduğu bilimsel raporla tespit ettirilen ve idareye veya bakanlığa bildirilen yapılar üzerinde malikler yenileme ve dönüşüm faaliyetlerini 6306 sayılı Kanun’un 6. Maddesi çerçevesinde kendileri yapabilir. İhtiyaç duyulması halinde Bakanlık ve İdare gerekli desteği sağlar.
Bakanlık riskli yapıların tespitini süre vererek maliklerden veya kanuni temsilcilerinden isteyebilir. Malikler tarafından verilen süre içinde tespitlerin yaptırılmaması halinde, tespitler Bakanlık tarafında veya İdare tarafından yapılır veya yaptırılır.
Ancak tespit edilmesi aciliyet gerektiren riskli yapıların tespiti yapı maliklerince yapılabileceği gibi, tespitler idarelerce maliklerin tasarrufu beklenilmeden de yapılabilir.
Bu tespitlere karşı malikler onbeş gün içinde çevre ve Şehircilik il Müdürlüklerine itiraz edebilir.

Riskli alanlar ve riskli yapılar yetki çerçevesinde Belediyeler, İl Özel İdareleri, Büyükşehir Belediyeleri, aşağıda yer alan Büyükşehir İlçe belediyeleri ile Çevre ve Şehircilik İl Müdürlükleri tarafından tespit ediliyor.
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, valilikler ve belediyelerin işbirliği ile afetlerden zarar görme riski taşıyan alan ve alanların tesbit çalışmalarını yapmaya devam ediyor.
1. Derece deprem bölgesinde yer alan ve 6306 sayılı kanunun 2. Maddesine göre riskli alan belirleme yetkisi verilen Büyükşehir Belediye Sınırları içindeki ilçe belediyeleri listesi.

İstanbul Büyükşehir İşçe Belediyeleri;
Adalar
Avcılar
Bakırköy
beylikdüzü
Kadıköy
Kartal
Küçükçekmece
Maltepe
Pendik
Sancaktepe
Sultanbeyli
Tuzla
Üsküdar
Zeytinburnu

İzmir Büyükşehir İşçe Belediyeleri
Aliağa
Balçova
Bayındır
bayraklı
Bornova
Buca
Çiğli
Foça
Gaziemir
Güzelbahçe
Karabağlar
Karşıyaka
Kemalpaşa
Karşıyaka
Kemalpaşa
Konak
Menderes
Menemen
Narlıdere
Seferihisar
Selçuklu
Torbalı
Urla

Bursa Büyükşehir İlçe Belediyeleri
Gemlik
Gürsu
Kestel
Mudanya
Nilüfer
Osmangazi
Yıldırım

Sakarya Büyükşehir İlçe Belediyeleri
Adapazarı
Akyazı
Arifiye
Erenler
Ferizli
Hendek
Karapürçek
Sapanca
Serdivan
Söğütlü

Kocaeli Büyükşehir İlçe Belediyeleri
Başiskele
Çayırova
Darıca
Dilovası
Gebze
Gölcük
İzmit
Karamürsel
Kartepe
Körfez