Rize Artvin Havalimanı ihalesi iptal edildi

Deniz üzerine dolgu yöntemi ile hayata geçirilecek olan Rize Artvin Havalimanı ihalesi projenin revizyonu için iptal edildi

Rize Artvin Havalimanı ihalesi iptal edildi

Deniz üzerine dolgu yöntemi ile hayata geçirilecek olan Rize Artvin Havalimanı ihalesi projenin revizyonu için iptal edildi. Projedeki eksikliklerin giderilmesinin ardından yeniden ihale ilanının yayımlanacağı bildirildi. 

Yılda 2 milyon yolcuya hizmet vermesi öngörülen Rize Artvin Havalimanı, tamamlandığında dünyada üçüncü, Türkiye'de ise ikinci olacak. Rize merkeze yaklaşık 34 kilometre, Artvin sınırına ise yaklaşık 75 kilometre uzaklıkta Yeşilköy ve Pazar sahilinde inşa edilecek. 

Rize Artvin Havalimanı projesinde, Ordu-Giresun Havalimanı'nda kullanılandan 2,5 kat daha fazla dolgu kullanılacak. Havalimanı, diğer havalimanları ile aynı boyutlar ve özelliklerde hayata geçirilecek. İniş ve kalkışlar için Boeing 737-800 tipi uçaklar referans alınarak tasarlanan Rize Artvin Havalimanı'nda, 3 kilometre uzunluğunda ve 45 metre genişliğinde pist, 250 metrelik taksit yolu, apron ve terminal binası olacak.