Sansaryan Han tarihi

Sansaryan Han, Mimar Hosep Aznavour tarafından 1800’lü yılların sonunda biri bodrum kat olmak üzere altı katlı kagir bir yapı olarak inşa edildi

Sansaryan Han tarihi

Sansaryan Han, Mimar Hosep Aznavour tarafından 1800’lü yılların sonunda biri bodrum kat olmak üzere atlı katlı kagir bir yapı olarak inşa edildi.

Hana ismini veren Mıgırdiç Sanasaryan tarafından 1800’lü yılların sonunda satın alınan binanın yönetim hakları, Erzurum’da yetim öğrenciler için açılan okula gelir sağlaması amacıyla Ermeni Patrikliği’ne bırakılıyor. Hanın sahiplik durumu zamanla değişiyor ve mülkiyeti bir şekilde İstanbul Valiliği’ne geçiyor.

Valilik hanı 1930’lu yıllardan 90’lı yıllara kadar İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nün kullanımına veriyor. İşte hanın ünü Emniyet Müdürlüğü olarak kullanıldığı bu dönemde başlıyor.

 

Sansaryan Han tarihi

 

Hanın misafirleri arasında dönemin aydın ve yazarları da bulunuyordu. Kimler geçmemiş ki Sansaryan Hanının hücrelerinde: Nâzım Hikmet, Vedat Türkali, Ece Ayhan, Aziz Nesin, Attila İlhan, Mihri Belli, Vartan İhmalyan, Ahmet Arif, İlhan Selçuk, Ruhi Su'nun yanı sıra 68 kuşağından Cihan Alptekin, Ömer Ayna handa kalan isimlerden...

Ayrıca türkçü akımın öncüleri Reha Oğuz Türkkan’la birlikte 1944 Irkçılık-Turancılık davası sanıkları Nihal Adsız ve Abdullah Türkeş de hanın “misafirleri” arasındaki yerlerini alıyor.

Türkiye Ermenileri Patrikliği hanın iadesi için uzun süredir hukuk mücadelesi veriyor. Fakat istedikleri sonucu alamadılar. Vakıflar Genel Müdürlüğü uzun yıllar Adliye olarak kullanılan binayı son olarak 18 Temmuz 2013’te ihaleye çıkararak kiraya verdi.