Satılık otel ilanlarında dev artış ve turizmde tehlike çanları

Turizm sektöründeki kriz, "satılık otel" ilanlarındaki artışla kendini gösteriyor. Satılık otel ilanları son bir yılda yüzde 129 oranında artış gösterdi. Sahibinden.com isimli sitede turistik tesis kategorisinde satılık ve kiralık olan 3 bin 229 birim içerisinde 5 yıldızlı oteller de bulunuyor.

Satılık otel ilanlarında dev artış ve turizmde tehlike çanları

Turizm sektöründe yaşanan kriz, kendini satılık otel ilanlarındaki artışla gösteriyor. Türkiye'ye gelen turist sayısında günden güne düşüş yaşanırken, son bir senede satılık otel ilanlarındaki artış yüzde 129 düzeyinde artış gösterdi. Sahibinden.com verilerine göre satışta olan 1.750 otele ek olarak 290 apart otel, 533 butik otel, 49 motel bulunuyor. Turistik tesis kategorisinde yer alan toplam 3 bin 329 satılık ve kiralık biri içerisinde 37 kamp yeri ve 59 da tatil köyü bulunuyor.

Muğla'da artış oranı yüzde 650
Ocak-Temmuz dönemine ilişkin son bir yıllık kıyaslamada vahim tablo çok daha açık biçimde ortaya çıktı. Otellerin satışa çıkış nedeni banka borçları ve turist yetersizliği olarak tanımlanırken, en çok satılık otel ilanı içeren şehir İstanbul oldu. Bununla birlikte en dikkat çekici artış Muğla'da yaşandı. Muğla'da otel satış ilanlarındaki artış bir senede yüzde 650 olurken, bu oran İstanbul da yüzde 225, İzmir'de yüzde 133 ve Antalya'da da yüzde 48 oranında gerçekleşti. 

5 yıldızlı otellerin satış oran artışı: Yüzde 157
Sahibinden.com verilerine göre satış fiyatlarında ise yüzde 67'lik bir artış yaşanırken, Otel tiplerine göre artışta da ilgi çekici verilere ulaşıldı. Buna ggöre, satışa çıkarılan 5 yıldızlı otel oranındaki artış yüzde 157'yi buldu. Aynı dönemde 4 yıldızlı otel satış ilanlarındaki artış ise yüzde 160'ı buldu. 

Cumhuriyet Gazetesi'nde yer alan Şehriban Kıraç'ın haberine göre, 2014 yılında satışa çıkarılan otellerin ortalama fiyatı 3 milyon TL ike, bu rakam 2015'te 5 milyon TL'ye çıktı. Konuyla ilgili bir değerlendirme yapan Çeşme Turistik Otelciler Birliği Başkanı Veysi Öncel de, otel yatırımlarının amortisman sürelerindeki uzamanın altını çizdi. Öncel, otel yatırımının çok maliyetli olduğunu, bunun öz sermaye ile altından kalkılamayacak bir yük anlamına geldiğini belirterek: "Çok karlı bir ziş olmadığı için bazı yatırımcılar bu işten çıkıyor. Bir otelin ayakta kalabilmesi için en az yüzde 75'lik bir doluluk oranına ihtiyaç var..." şeklinde konuştu.