Şekerbank’tan kentsel dönüşüme özel kredi!

Şekerbank’tan kentsel dönüşüme özel kredi imkanı devam ediyor

Şekerbank’tan kentsel dönüşüme özel kredi!

Şekerbank 2009 yılında geliştirdiği EKOkredi ile beraber 572 milyon TL'yi aşan destek sağladı. Enerji verimliliği yatırımlarını yaygınlaştırmak için Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası’nın (EBRD) Türkiye Konutlarda Enerji Verimliliği Finansman Programı (TuREEFF) kapsamında riskli yapıların yıkılıp enerji verimliliği kriterlerine uygun olarak yeniden inşasına yönelik kredi imkanı sunmaya devam eden Şekerbank, EBRD’nin 350 milyon dolarlık programına katılan ilk banka oldu.

TuREEFF tahtında 60 milyon dolarlık kaynak sunan Şekerbank, program kapsamında ilk kentsel dönüşüm kredisini projelendirdi. B enerji sınıfı bina inşaatının finansmanı amacıyla DMS İnşaat’a yapılan kullandırım, EBRD için “kentsel dönüşüm kapsamında inşaat firmalarına kullandırılan ilk kredi” niteliği taşıyor.

Orhan Karakaş: “62 bine yakın kişiyi enerji tasarrufu ile tanıştırdık”  
Şekerbank Kurumsal ve Ticari Bankacılık Genel Müdür Yardımcısı Orhan Karakaş, dünyanın gündeminde yer alan enerji tasarrufu yatırımları konusunun Türkiye’de de gelişen bir alan olduğunu ifade ederek, enerji verimliliği yatırımlarının, hem bireyler ve kurumlar için sağlanan tasarruf hem de doğal kaynakların sürdürülebilirliğine verilen destek açısından toplumsal kalkınma ve çevre sürdürülebilirliğine katkı sağladığını vurguladı. Karakaş, enerjinin yüzde 73’ünün ithal edildiği ülkemizde, enerji tasarrufunu yaygınlaştırmak ve doğal kaynakların sürdürülebilirliğine destek olmak için 2009 yılında Türkiye’de bir ilk olan EKOkredi ürününü geliştirdiklerini hatırlattı. EKOkredi ile enerji verimliliği alanında bugüne dek tüm segmentler dahil olmak üzere 572 milyon TL’yi aşkın finansman desteği sağladıklarını, bu sayede 62 bine yakın kişinin enerji tasarrufu ile tanıştığını belirten Karakaş, “EKOkredi kapsamında 83 bini aşkın konutun yalıtımı ile 155 milyon metreküp doğal gaz tasarrufu veya elektrik cinsinden 17.6 milyar kilowatt-saatin üzerinde enerji tasarrufu sağlandı. Ayrıca 3,9 milyon ton karbondioksit salımı engellendi” dedi.