Sektörden 'Gayrimenkul Borsası' projesine tam destek

Kısa bir süre önce tartışmaya açılan 'Gayrimenkul Borsası' projesine sektörden gelen destek büyüyor

Sektörden 'Gayrimenkul Borsası' projesine tam destek

Kısa bir süre önce kamuoyunun tartışmasına açılan Gayrimenkul Borsası projesine sektörden gelen destek her geçen gün büyüyor. Dünyanın 57 ülkesinden gayrimenkul sektöründe üretim yapam ve satın alan kurum ve kişileri buluşturması beklenen projenin, sektörel hareketlilik açısından kritik bir değer taşıdığına dikkat çekiliyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından ortaya atılmıştı

Geçtiğimiz yıllarda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından İslam Konferansı Örgütü  Ekonomik ve Ticari İşbirliği Daimi Komitesi Bakanlar Toplantısı'nda açıklanan "Uluslararası Gayrimenkul Borsası" dönemin GYODER Başkanı Aziz Torun bunun, gayrimenkulün tüm dünyada bir değer olarak kabul edildiğinin göstergesi olduğunu açıklamıştı. Torun: "Cumhurbaşkanı'nın açıklamalarını, Türkiye'deki gayrimenkul sektörü oyuncuları açısından çok önemli, anlamlı ve pazarı büyütecek bir tespit ve seviye olarak görmekteyim. Biz Türkiye olarak gayrimenkul sektöründe, önce gayrimenkul portföyümüzü çeşitlendirmeli ve zenginleştirmeliyiz..." ifadelerini kullanmıştı

Gayrimenkul Borsası sektöre ivme kazandıracak

Gayrimenkul Borsası Projesi'nin önemine değinen Yıldırım Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Osman Yıldırım, çalışmaların tamamlandığı girişimin, sektörün hareketlenmesi açısından kritik bir rol oynayacağını söyledi. Yıldırım, Uluslararası Gayrimenkul Borsası'na destek verdiklerini ve dünyanın 57 ülkesinden gayrimenkul üretici ve tüketicilerini buluşturacak bu platformun hayata geçmesinin önemine vurgu yaparak: "Türkiye'nin böylesine önemli bir projede oyun kurucu rolünü üstlenmesi bizleri mutlu ediyor..." ifadelerini kullandı. 

Yıldırım: "Projeye destek veriyoruz"

Uluslararası Gayrimenkul Borsası bünyesinde bulunan 57 ülkenin tüm gayrimenkul üretici ve tüketicilerinin proje ile birlikte aynı çatı altında buluşacağını ve esnek bir model ile uygulanacağını belirten Yıldırım: "Esnek bir model çerçevesinde hızla hayata geçmesi planlanan projede, farklı ülkedeki bir yatırımcı Türkiye’deki gayrimenkulü tapusu da dahil olmak üzere hızlı bir şekilde satın alabilecek. Gayrimenkul hakkındaki tüm bilgilerin sunulduğu sistem, yatırımcının işini kolaylaştıracak. Yıldırım Yapı Grubu olarak bu projeyi destekliyoruz. Gayrimenkul sektörünün bu çalışmadan olumlu etkileneceğini ve Türkiye ekonomisine faydalı bir çalışma olacağına inanıyoruz" şeklinde konuştu. 

SPK Başkanı'ndan destek gelmişti

Gayrimenkul Borsası projesine 14. Gayrimenkul Zirvesi'nde destek mesajları veren bir diğer isim de Sermaye Piyasası Kurulu Başkanı Dr. Vahdettin Ertaş da sektörde güçlü finansman yapısının önemine dikkat çekmiş ve faaliyet gösteren şirketlerin öz kaynak yoluyla finansman yönteminin yaygınlaştırılmasına vurgu yapmıştı. Ertaş: "Geleneksel gayrimenkul yatırım ortaklıkları yanında yeni Sermaye Piyasası Kanunu'yla düzenlemesi yapılan alt yapı gayrimenkul yatırım ortaklıkları, kira sertifikaları, gayrimenkul sertifikaları, gayrimenkul yatırım fonları gibi yeni araç ve kurumların kullanılmasını bir ihtiyaç hatta bir zorunluluk olarak görüyoruz" şeklinde konuşmuştu.