Sidney Opera Binası

Sidney Opera Binası, Sidney'in sembolü ve 20. yüzyılın en ünlü yapılarından biri

Sidney Opera Binası

Sidney Opera Binası, Sidney'in sembolü ve 20. yüzyılın en ünlü yapılarından biri. Binanın açılış tarihi 1973. Yapımından kısa süre sonra dünya standartlarında gösteri ve sanat merkezi olarak ün kazandı. Sidney Opera Binası'nın mimarı, Danimarkalı Jorn Utzon. Utzon, dünyaca ünlü bu eseriyle 2003 Pritzker Mimarlık Ödülünü kazandı. Sidney Opera Evi (Sydney Opera House) ayrıca UNESCO tarafından Dünya Mirasları Listesine eklendi.

Sidney Opera Binası

Sidney Opera Binası'nın yapım hikayesi

1959'da Sidney'e bir opera binası yapmak için tasarım yarışması düzenlendi. Yarışmaya, 32 ülkeden 222 kişi katıldı. Yarışmanın kazananı neredeyse hiç tanınmayan, 40'lı yaşlarında Hollandalı mimar, Joern Utzon oldu. Diğer yarışmacıların çoğu gibi binanın yapılacağı yeri hiç görmeden, fotoğraflara bakarak çalışmıştı.

Sidney Opera Binası

Utzon'un tasarımında, kısmen Sidney'in eşsiz güzellikteki limanında duran yatların yelkenlerinden, kısmen de Meksika'da gördüğü Maya ve Aztek tapınaklarından ilham almıştı.

Sidney Opera Binası

Opera binasının yapımına 1959 yılında başlanıyor. Ove Arup & Partners firmasının yaptığı inşaat çalışmaları 3 ana etap halinde ilerledi. İlk etap podyumların yapımıydı (1959–1963), ikinci etap çatının bitirilmesiydi (1963–1967) üçüncü ve son etap ise iç mekanların tamamlanmasıydı (1967–73). Böylece, Avustralya'nın ve bulunduğu şehir Sidney'in sembolü, modern mimarinin de en iyi örneklerinden olan Sidney Opera Binası 14 yılda tamamlanmış oldu.

Sidney Opera Binası

Opera Binası resmi açılışı 20 Ekim 1973 tarihinde, Kraliçe II. Elizabeth tarafından yapıldı. Opera binası, İkinci Dünya Savaşı'ndan bu yana inşa edilmiş en güzel yapılardan biri olma iddiasını taşıyor. Bina en güzel görüntüsünü limanın suları üzerinden veriyor, adeta havalanmaya hazır dev bir kuğuyu andırıyor.

Sidney Opera Binası

Sidney Opera Evi’nin özellikleri

Opera Binası, Sidney limanının yanında, adını koloninin ilk valisinin Aborijin bir arkadaşından alan Bennelong Noktası’na inşa edildi. 183 m uzunluğuna sahip olan Sidney Opera Binası 118 m genişliğinde. 1.8 hektarlık bir alanı kaplayan binanın eşsiz çatısı 67 m’ye kadar yükseliyor. Binanın yelkenlerinde bir milyondan fazla temizlik gerektirmeyen ve güneşte parlayan anti bakteriyel, seramik İsveç kiremidi bulunuyor. Bina içinde bulunan konser salonundaki org, dünyanın en büyük mekanik orgu ve 10 bin 500 boruya sahip. Sidney Opera Evi 5 adet tiyatro salonunu içerisinde bulunduruyor. Bunlar: 2679 koltuklu konser salonu, 544 koltuklu drama tiyatro salonu, 1547 koltuklu opera tiyatrosu, 398 koltuklu oyun evi ve 364 koltuklu tiyatro stüdyosu. 1000 odası bulunan Sidney Opera Binası içerisinde çok sayıda soyunma odası, lokanta, bar gibi bölümler de yer alıyor. 25.000 kişilik bir elektrik kesintisi olduğunda elektrik sağlayabilecek bir kapasiteye sahip olması ise opera binasının bir diğer dikkat çeken özelliklerinden. Avustralya’nın eşsiz güzelliklerinden olan bu opera evi, birçok insana ev sahipliği yapıyor ve onları en güzel şekilde her yıl ağırlıyor.

Sidney Opera Binası