Sirkeci Büyük Postane Binası

İstanbul'un önemli tarihi mekanlarından biri olan Sirkeci Büyük Postane Binası Türkiye'deki en büyük postane binası olma özelliğini taşıyor

Sirkeci Büyük Postane Binası

İstanbul'un önemli tarihi mekanlarından biri olan Sirkeci Büyük Postane Binası Türkiye'deki en büyük postane binası olma özelliğini taşıyor. 1905 yılında Posta ve Telgraf Nezareti Binası olan hizmet vermesi için yapımına başlanan Sirkeci Büyük Postane Binası, 1909 yılında tamamlanmıştır. Binanın ismi ise ilk önce Yeni Postane daha sonra ise Büyük Postane olarak değiştirilmiştir. 

 

Sirkeci Büyük Postane Binası

 

Sirkeci Büyük Postane, Mimar Vedat Tek'in ilk eseridir. Binanın yapımından önce Postane Nezareti, Eminönü'nde yer alan Postahane-i Amire Binası'nda hizmet vermekteydi. Büyük Postane Binası'nın açılması ile birlikte posta işleri Büyük Postane Binası'na taşınmıştır. Sirkeci'de yer alan Büyük Postane Binası, Mısır Çarşısı ve Yeni Camii'ye oldukça yakın bir konumda. Birinci Ulusal Mimarlık Akımı'nın ilk örneklerinden olan Büyük Postane Binası'nın girişinde eski yazı ile yazılmış, çini işleme ''Postane Telgraf Nezareti'' yazmaktadır. Büyük Postane Sirkeci , 1927 - 1936 yılları arasında İstanbul Radyonevi olarak kullanılmış, 1958 yılından sonra ise sadece posta ve telgraf işlerinde kullanılmaya başlanmıştır. 

 

Sirkeci Büyük Postane Binası

 

Günümüzde ise bu bina İstanbul Avrupa Yakası PTT Başmüdürlüğü olarak hizmet veriyor. Binanın giriş katından tam teşekküllü Sirkeci PTT Şubesi hizmet veriyor. Aynı zamanda bina içerisinde Türkiye'nin iletişim ve telekomünikasyon tarihi ile ilgili bir de Büyük Postane müzesi bulunuyor. 4 kattan oluşan Sirkeci Büyük Postane Binası, 3 bin 200 metrekarelik alan üzerinde kurulmuştur. Giriş bölümü basamaklarla yükseltilmiş olan Büyük Postane'nin ön cephenin iki köşesi de öne çıkarılmış ve yükseltilmiş. Üstleri ise kubbe ile örtülmüştür.