“Son faiz artışı konut satışını olumsuz etkiler”

Merkez Bankası’nın faiz artışını değerlendiren Erkanlı Grup Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Erkanlı “son faiz artışı konut satışını olumsuz etkiler” dedi

“Son faiz artışı konut satışını olumsuz etkiler”

29 Ocak 2014 / emlakwebtv
Merkez Bankası’nın faiz artışını değerlendiren Erkanlı Grup Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Erkanlı, “Konut satışlarında faiz oranları belirleyici unsurdur. Son faiz artışının konut satışlarına bir miktar olumsuz etkisi olabilir. Türkiye'de aylık %1 faiz psikolojik bir sınır. Bu oranın üzerine çıkması bir duraksamaya sebep oluyor. Ancak Türkiye'de bu tip faiz oynamaları konusunda gayrimenkul geliştiricileri oldukça tecrübelidir. Bu durumda kendi bünyelerinde yapacakları kampanyalarla aradaki açığı çabuk kapatacaklardır. Ancak faiz artırımının sonuçları için bir miktar zamana, yurt içi ve yurtdışındaki konjonktürün etkilerini de görmek lazım. Özellikle önümüzdeki seçimler, siyasi istikrar ve FED'in uygulamaları süreci etkileyecektir.

Erkanlı devamla şöyle konuştu, “Dövizdeki düşüş inşaat maliyetlerini olumlu yönde etkileyecektir. Son dönemde dövizin artışı ortalama % 25 bir maliyet farkı getirmiştir. Bu da konut satış rakamlarında ekstra zam baskısı yapmaktaydı. Dövizin dengeli hale gelmesi maliyetleri de rahatlatacaktır. Bu sene konuta talebin devam edeceği ve seçim sonrası konut yatırımlarının en çok kazandıran yatırım olmaya devam edeceğini öngörmekteyim.”