Son nokta konuldu! Kira depozitosu ne kadar olmalı?

Gayrimenkul kiralamak isteyenlerin başını ağrıtan sorularından biri de, ne kadarlık bir kira depozitosu verecekleri. Peki kanunen bir kira depozitosu ne kadar olmalı?

Son nokta konuldu! Kira depozitosu ne kadar olmalı?

Konut kiralayacakların en büyük endişelerinden biridir depozitolar. Çünkü kimi ev sahibi depozito miktarını tabiri caizse fahiş tutarlarda talep edebiliyor. Hal böyle olunca da ev kiralayacaklar depozito konusunda soğuk terler döküyor. Peki yeni kanun depozito konusunda neler diyor? Bir kira depozitosu ne kadar olmalı?

1 Temmuz 2012’de yürürlüğe giren 6098 sayılı Türk Borçlar Kanunu’yla, kira depozitolarına sınırlama getirildiğini hemen belirtelim. Nitekim yeni kanunla depozitoya üst sınır kondu. Yeni kanunun 342’nci maddesine göre, depozitolar 3 aylık kira bedelini geçemeyecek.

Kira depozitosu bankaya yatacak

Yeni kanun yalnızca depozito miktarında değil, depozitonun kime verileceğine de netlik getirdi. Kanuna göre, kiracı depozitoyu kiraya verene vermeyecek, bankaya gidip kendi adına hesap açarak bu bedeli ilgili taşınmazın depozitosu olarak yatıracak. Ayrıca bankaya yatırılarak elde edilecek faiz geliri de depozitoya düzenli olarak eklenecek.

Kira sözleşmesi sona erdiğinde ise banka, depozitoyu iade edecek. Ancak taraflar arasında anlaşmazlık olursa da icra takip sonucunu bekleyecek.