Sümela Manastırı nerede?

Trabzon’da yer alan Sümela Manastırı Maçka ilçesinin Altındere köyünün sınırları içerisinde konumlandırılıyor

Sümela Manastırı nerede?

Sümela Manastırı nerede? Sorusuna cevap vermeden önce, Sümela Manastırı tarihine göz atalım. Bizans İmparatoru I. Theodosius zamanında Atina'dan gelen Barnabas ve Sophronios isimli iki rahip tarafından kurulduğu rivayet ediliyor. 1923 yılına kadar işlevi süren Sümela Manastırı, ana kaya kilisesi, birkaç şapel, mutfak, öğrenci odaları, misafirhane, kütüphane ile kutsal ayazmadan meydana geliyor.

 

Sümela Manastırı nerede?

 

Sümela Manastırı Yapı Özellikleri
Kilise içinde Meryem figürleri Gürcülerin kullandıkları Gürcü madonna şeklinde resmedilmiştir.

Asıl kilisenin apsis kısmında, güney duvarında yukarıda Meryem'in doğuşu ve mabede sunuluşu, tebliğ, İsa'nın doğuşu, mabede sunuluşu ve hayatı, altta İncil’den resimler.

Güney kapısında Meryem'in ölümü ve havariler.

Kilisenin doğuya bakan yukarı kısmında 2. sırada Genesis, Ademin yaratılışı, Havva'nın yaratılışı, Tanrı'ın tembihi, İsyan (Adem ile Havva'nın yasak meyveyi yemeleri), Cennetten kovulma. 3. sırada: Dirilme, Thomas'ın şüphesi, Kabirde bir melek, Nikaia (İznik) konsili.

Apsis kısmının dışında, yukarıda Mikail, Cebrail bulunmaktadır.

 

Sümela Manastırı nerede?

 

Sümela Manastırı nerede?
Trabzon’da yer alan Sümela Manastırı Maçka ilçesinin Altındere köyünün sınırları içerisinde konumlandırılıyor. Trabzon’un güney kısmında bulunan Sümela Manastırı’na  sahil yolu tercih edilmesi öneriliyor. Sümela Manastırı’na özel araçlarla gidilebileceği gibi, Maçka ilçesinden ve Trabzon’dan manastıra giden servisler de kullanılabiliyor.

 

Sümela Manastırı nerede?

 

Sümela Manastırı giriş ücreti
Sümela Manastırı giriş ücreti 15 TL olup, Müze Kart kullanılarak ücretsiz giriş yapılabiliyor. Ancak bir yıl boyunca Müzekart ile 2 kez, Müzekart+ ile ise sınırsız ziyaret edilebiliyor.

Sümela Manastırı adres bilgileri: Altındere Vadisi, Maçka / Trabzon

Sümela Manastırı telefon numarası: +90 (462) 326 07 48