Tabakhane nedir, neden deyim haline gelmiştir?

Dilimize deyim olarak yerleşmiş olan Tabakhane nedir, neden deyim haline gelmiştir? İşte yanıtı...

Tabakhane nedir, neden deyim haline gelmiştir?

Dilimize deyim olarak yerleşmiş olan Tabakhane nedir, neden deyim haline gelmiştir? İşte yanıtı...  Deri tabaklanan fabrika anlamına gelen tabakhanelerde her türlü hayvanın postu çeşitli aşamalardan geçtikten sonra tabaklanmış ya da bitmiş deri olarak çıkar.

Tabakhane nedir, neden deyim haline gelmiştir? 

Tabakhane, deri tabaklanan fabrikaya verilen addır. Her türlü hayvanın postu tabakhaneye yaş ya da tuzlanmış olarak gelir ve çeşitli aşamalardan sonra tabaklanmış olarak çıkarılır. Deri tabaklanması ise esas derinin organikten inorganik bir nesneye geçirilmesidir. Eski adı debbağhane olan tabakhane de deriyi işleyen işi yapanlara debbağ denilirdi. Günümüzde ise deriyi işleyen kişilere tabak deniliyor. 

 

Tabakhane nedir, neden deyim haline gelmiştir?

 

Tabakhaneler için köpek dışkısı bulunmaz bir nimetmiş. Çünkü bir tek taze köpek dışkısı içerisinde bekletilen deri yumuşak, kıl köklerinden arınmış, gözenekleri açık, ince ve kaliteli olabilirmiş. Ham deri, kıllardan, yağ ve et tabakalarından temizlendikten sonra kimyasal olarak işlendiği sama safhasında, taze köpek dışkısına ihtiyaç duyulurmuş. Bu sebepten tabakhane olan yerlerde herkes ellerinde maşrapa, köpek dışkısı toplar aceleyle tabakhanelere yetiştirirlermiş. Zamanla yapay kimyasalların da aynı sonucu vermesi ile birlikte köpek dışkısı toplama işi sona ermiş. Yeni kuşakların aslında nereden geldiğini bilmeyerek kullandığı tabakhane ile ilgili olan deyim de buradan gelirmiş. Tabakhane ne yetiştiriyorsun? deyimi günümüzde hala kullanılıyor.