Tapu bağış harcı hesaplama 2015

Ev sahipleri konut ya da konutlarını bağışlarken, satış işlemlerinde olduğu gibi tapu harcı ödemekle yükümlüler. Peki tapu bağış harcı hesaplama 2015 nasıl yapılacak? Tapu hibe harcı oranı için tıklayın.

Tapu bağış harcı hesaplama 2015

Konut sahipleri, konutlarını hiçbir karşılıksız beklemeden bağışlayabiliyor. Tabii bilinmesi gereken nokta, bağış yaparken de satış yaparken de tapu harcının ödenmesi gerektiği. Yani siz konutunuzu bağışlayacaksanız, tapu harcını da ödemeniz gerekiyor. Peki tapu bağış harcı hesaplama 2015 nasıl yapılıyor, tapu hibe harcı oranı ne kadar?

Konut satılırken de bağışlanırken de tapu harcından sorumlu olduğunuzu belirttik. Fakat bilmeniz gerekir ki, satış için tapu harcı ve bağış için tapu harcı oranları farklıdır. Mesela konutunu satan kişiler gerçek satış bedeli üzerinden binde 20 oranında tapu harcı öderken, bu oran bağış söz konusu olduğunda değişiyor.

Tapu bağış harcı hesaplama 2015

Tapu bağış harcı oranı 2015

Tapu bağış harcı oranı 2015 yılı için binde 68.31 olarak belirlendi. Yani siz konutuzu bağışlarken, konutun gerçek satış bedeli üzerinden binde 68.31 oranında tapu hibe harcını ödemekle yükümlüsünüz.

Tapu bağış harcından bahsetmişken döner sermaye masraflarına da açıklık getirelim. Bu masraflar yine satışta olduğu gibi bağışta da ödenecek ve 2015 yılı için tapu harcı döner sermaye bedeli 82.50 lira.