Tarihi fotoğraflarla İstanbul'un yapıları

Her yıl milyonlarca turiste ev sahipliği yapan İstanbul'un tarihi yapıları eskiden nasıldı? İşte tarihi fotoğraflarla İstanbul'un yapıları...

Tarihi fotoğraflarla İstanbul'un yapıları

Topkapı Sarayı 
Tokapı Sarayı, İstanbul'da mimarisi ile görülmeden gidilmemesi gereken tarihi yapıların başında geliyor. Fatih Sultan Mehmet tarafından 1478 yılında yaptırılan Topkapı Sarayı 400 yıl boyunca padişahların ev sahibi olmuş ve tarihe tanıklık etmiştir. Şimdilerde ise turistler tarafından sık sık ziyaret edilen uğrak nokta olmuştur. 

 

Tarihi fotoğraflarla İstanbul'un yapıları

 

Ayasofya
Bizans İmparatoru 1. Jüstinyen tarafından yaptırılmış olan Ayasofya daha sonra Fatih Sultan Mehmet tarafından camiye dönüştürülmüştür. 

 

Tarihi fotoğraflarla İstanbul'un yapıları

 

Yerebatan Sarnıcı 
Bizans İmparatoru 1. Justinianus tarafından yaptırılan sarnıç suyun içinden yükselen ve sayısız gibi görünen mermer sütunlardan oluşuyor. Sarnıç, uzunluğu 140 metre, genişliği 70 metre olan dikdörtgen biçiminde bir alanı kaplıyor. Sarnıcın içerisinde 9 metre yüksekliğinde 336 sütun yer alıyor. 

Dolmabahçe Sarayı 
İmparatorluk döneminde Osmanlı Kaptan-ı Derya'sının gemileri demirlediği bir alan olarak kullanılan, daha sonra has bahçeye dönüştürülen Dolmabahçe Sarayı, Cumhuriyet döneminde Atatürk'ün İstanbul ziyaretlerinde kaldığı yer olmuş ve Atatür burada hayatını kaybetmiştir. 

Rumeli Hisarı 
Rumeli Hisarı, İstanbul'un fethi sırasında Anadolu Hisarı'ndan halat çekmek için yapılmıştır. 

Anadolu Hisarı
Anadolu Hisarı, Bizans'a Karadeniz'den gelen yardımları engellemek amacı ile yapılmıştır. Anadolu Hisarı Rumeli Hisarı'nın tam karşısında yer almaktadır. 

Çırağan Sarayı 
Sultan Abbülaziz tarafından yaptırılan Çırağan Sarayı eskiden Beşiktaş Sarayı olarak anılıyordu. Sarayda günümüzde düğün, balo, parti gibi organizasyonlar düzenleniyor. 

"Tarihi fotoğraflarla İstanbul'un yapıları" Başlıklı Haberin Galerisi

Tarihi fotoğraflarla İstanbul'un yapıları