Tek evi olan emlak vergisi öder mi?

Emlak vergisi konusunda en çok merak edilen soru olan tek evi olan emlak vergisi öder mi? sorusunu sizler için yanıtladık...

Tek evi olan emlak vergisi öder mi?

Emlak vergisinde her gayrimenkul için farklı oranlarda ödeme yapılıyor. Mesken tipindeki taşınmazlar için ise yeni emlak vergisi yüzde 0 oranla hesaplanıyor. Peki, tek evi olan emlak vergisi öder mi? Emlak vergisinde muafiyet için şartlar nelerdir? sizler için yanıtladık... İşte merak edilenler ile emlak vergisi muafiyeti...

Tek evi olan emlak vergisi öder mi? 

Emlak vergisi, mesken taşınmazlarında büyükşehir sınırları içerisinde ise binde iki, büyükşehir sınırları içerisinde değil ise binde bir olarak hesaplanıyor. Mesken tipindeki taşınmazların dışında kalanlarda ise büyükşehir sınırlarında binde 4, büyükşehir dışında ise binde 2 olarak hesaplanıyor. 

Mesken tipindeki taşınmazlarda emlak vergisi yüzde 0 olarak hesaplanıyor. İstenen koşullar sağlanırsa meskenler için emlak vergisi ödenmiyor. Arsa ve arazilerde ise emlak vergisi oranları şöyle; arazilerde büyükşehirlerde binde 2, büyükşehir olmayan yerlerde binde 1, arsalarda büyükşehirlerde binde 6, büyükşehir olmayan yerlerde ise binde 3 olarak hesaplanıyor.

 

Tek evi olan emlak vergisi öder mi?

 

Peki, emlak vergisi muafiyeti hangi koşullarda uygulanır? 

* Tek meskeni olan gayrimenkul sahibinin taşınmazı brüt 200 metrekareyi geçmemesi durumunda 
* Gayrimenkul sahibinin gelirinin olmaması durumunda.
* Ev hanımı olan ve emekli gayrimenkul sahiplerinin tek dairesi olması durumunda.
* Geliri olmayan işsizler, engelli vatandaşlarımız; Şehitlerin dul ve yetimleri ile gaziler muafiyet koşulunu yerine getirmeleri durumunda emlak vergisinden ödemekten muaf tutulurlar. 

Emlak vergisi muafiyetinden yararlanabilmek için bağlı olunan belediyeye başvuruda bulunmak gerekiyor.