Ekran ayarlarınızla oynamayın! Bu bina Britanya'nın en sarhoş barı

Dünyanın en yamuk evlerinden olan The Crooked House, Britanya'nın en sarhoş barı olarak biliniyor

Ekran ayarlarınızla oynamayın! Bu bina Britanya'nın en sarhoş barı


Staffordshire'da yer alan ve çarpık mimarisiyle dikkat çeken The Crooked House, Britanya'nın en sarhoş barı olarak biliniyor. Bunun nedeni ise en ayık müşterilerin bile barın içinde gezerken sendeleyecek olması. 

The Crooked House bu çarpık görüntüsünü 1800'lerde meydana gelen bir madencilik çöküntüsüne borçlu. Crooked House'un duvarlarının yüksekliği yaklaşık iki yüzyıl önceki kazanın ardından bir hayli değişmiş. Duvar yüksekliği diğerinden 1.2 metre alçak olan bina yan tarafında yaslanmış şekilde duruyor. Binanın pencerelerinin merkezden 16 derece eğik durumda olması ise, Crooked House'un Pisa Kulesi'nden iki kat daha fazla eğimi olduğunu gösteriyor. Türkçede çarpık çurpuk bina anlamına gelen Crooked House 1765 yılında bir çiftlik evi olarak inşa edilmiş. 1830 yılında Siden House adı verilen bir bar haline geldiğinde ise çoktan yan yatmış durumdaydı. Sonrasında ise mekanın bulunduğu toprakların sahibi olan Sir Stephen Glynne'in adını alan ve Glynne Arms olarak ismi değişen bina 1940'lı yıllarda güvenli olmadığı gerekçesiyle mühürlendi. 

 

The Cooked House

 

Son olarak ise Wolverhampton ve Dudley Bira İşletmesi tarafından kirişler desteklenerek stabil ve güvenli bir hale getirilen Crooked House, yıllar önce hareket etmeyi bıraktı ve bulunduğu yerde ziyaretçilerini ağırlıyor. Uzun yıllar süren maden çöküntüsü Himley, Staffordshire'da yer alan binaların çoğunun yana doğru eğilmesine neden olmuş. Bölgede bulunan diğer binalara göre hatırı sayılır biçimde daha fazla yana yatarak ilginç bir görüntü oluşturan Crooked House, insanlar tarafından sık sık ziyaret ediliyor. 

 

The Cooked House

 

Barın ziyaretçilerinden biri Crooked House'ı '' “İçeri girdiğinizde bir bozuk paranın bar boyunca yuvarlandığını görebilirsiniz. Bu durumda kendinize acaba gerçekten içmeme gerek var mı diye soruyorsunuz,” şeklinde anlatıyor. Başka biri ise, ''Himley’deki binaların hareket ettiği bir gerçek fakat yine de en çok hareket eden binanın Crooked House olduğuna eminim. Eğer buradan daha sarhoş bir bar olsaydı kesinlikle bundan haberim olurdu.” diyor.