TOKİ 11 yılda 72.1 milyon TL restorasyon kredisi verdi

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı tarafından verilen restorasyon kredilerine bu yıl 75 başvuru yapıldı. 2005 ile 2016 yılları arasında kurum tarafından kullandırılan kredi tutarı 72.1 milyon TL'yi buldu

TOKİ 11 yılda 72.1 milyon TL restorasyon kredisi verdi

T.C. Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı 2005 ile 2016 yılları arasında başvuru yapan 726 projeye 72 milyon 171 bin TL restorasyon kredisi verdi. TOKİ Başkanı Mehmet Ergün Turan, bu yıl da 3 Nisan'da başlayan ve 28 Nisan'da sonlanan restorasyon kredisi döneminde 75 başvuru alındığını açıkladı.

Restorasyon kredisinde üst limit 160 bin TL'ye çıkarıldı

TOKİ'nin unutulmaya yüz tutmuş, yok olma ve yıkılma tehlikesi taşıyan konutlara sunduğu restorasyon desteğiyle, bu yapıların gelecek kuşaklara kalmasında önemli bir rol oynadığını söyleyen TOKİ Başkanı Turhan "Tarihi yapılar için verilen kredinin üst limitini bu yıl 160 bin TL'ye çıkardık. 28 Nisan tarihinde sona eren restorasyon kredisine bu yıl 75 proje başvuru yaptı." şeklinde konuştu.

Başkan Turan, restorasyon kredisi kapsamında bugün itibarıyla 726 ade proje için kredi açıldığını ve bunlar için ödenen bedelin 72 milyon 171 bin TL olduğuna da dikkat çekerek 513 adet Taşınmaz Kültür Varlığı'nın restorasyonunun da tamamlandığı bilgisini verdi.'

Turan restorasyon kredilerini verirken temel önceliklerinin de kent dokusunun iyileştirilmesi ve yerel yönetimlerin öncülüğündeki müracaaklar olduğuna  vurgu yaptığı açıklamasında "Taşınmaz kültür varlığının bakımı, onarımı ve restorasyonu için yapılacak işlemlerin yapının kültür varlığı niteliğinin devamını sağlaması, gerekirse sağlıklaştırılması ve işlev kazandırılması amacına yönelik olması zorunluluğu var..." ifadelerini kullandı.