TOKİ 125 bin konut dönüştürdü

Bugüne dek 54 kent ve 125 alanda kentsel dönüşüm çalışmaları yürüten TOKİ, konut adedinde 125 bin sınırına dayandı

TOKİ 125 bin konut dönüştürdü

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı, bugüne dek yürüttüğü kentsel dönüşüm hamlesi kapsamında 125 bin konut adedine ulaştı. TOKİ'nin kentsel dönüşüm faaliyetleri, 54 şehirdeki 125 alana yayılmış durumda. TOKİ Başkanı Mehmet Ergün Turan, kurumun makro ölçekteki en az dikkat çeken yönünün kentsel dönüşüm faaliyetleri olduğunu belirterek son 2.5 yıldır, kentsel dönüşümdeki önceliklerinin de deprem haritasına paralel olarak ilerlediği bilgisini verdi. Turan "15'e yakın ilçede belediyelerle birlikte kentsel dönüşüm faaliyetlerini sürdürüyor. 54 vilayette 125 alanda çalışmalarımız sürüyor. Örnek çalışmalar yürütüyoruz ve bugüne dek 125 bin konut adedine ulaştık. Kısa vadede hedefimiz konut üretiminde kentsel dönüşümün yüzde 40'lık bir paya ulaşmasıdır..." ifadelerini kullandı.  

Geçen yılın rekoru kırılacak
TOKİ'nin geçmişinin çok sayıda başarıya tanıklık ettiğini ve geçen yıl yaşanan darbe girişimine karşın rekor düzeye ulaşılarak 65 bin sosyal konut üretimine ulaşıldığını söyleyen TOKİ Başkanı Mehmet Ergün Turan, altıncı ayın sonuna dek 35 bin konut rakamına ulaşıldığını vurguladı. Başkan Turan yıl sonuna dek üretimi gerçekleştirilmesi planlanan sosyal konut adedinin 65-70 bine ulaştığı bilgisini verdi.

Toplam konut üretiminin yüzde 10'u
Türkiye'de gerçekleştirilen konut üretiminin yaklaşık yüzde 10'unun TOKİ tarafından gerçekleştirildiğini ve 2023 yılında bu anlamdaki üretim hedeflerinin de 1 milyon 200 bin adede çıktığını söyleyen Turan Türkiye'de sosyal konuta en ihtiyaç duyulan kentlerin Gaziantep, Manisa, Denizli, Şanlıurfa ev İzmir olduğuna da dikkat çekti. Turan, bu kentlerde büyük ölçekli projelerin sürdüğünü de vurgulayarak ''Talebin yoğun olduğu yerlerde 5-6 bin konutluk kasabalar inşa ediyoruz...'' ifadelerini kullandı.