TOKİ evlerine nerede, nasıl başvurulur?

Alt ve orta gelir grubuna yönelik inşa ettiği projelerle dikkat çeken ve bugüne kadar binlerce aileyi ev sahibi yapan TOKİ'nin projeleri hız kesmeden devam ediyor. Peki TOKİ evlerine nasıl başvurulur?

TOKİ evlerine nerede, nasıl başvurulur?

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından hayat verilen konutlar düşük fiyatları ve cazip ödeme seçenekleri ile oldukça talep görüyor. Alt ve orta gelirli kişileri hedef alarak inşa edilen TOKİ konutları, Türkiye'nin dört bir yanında üretiliyor. Siz de TOKİ konutlarından ev almak istiyor fakat atacağınız adımları bilmiyorsanız, aşağıdaki maddeleri okumanızda fayda var. İşte 'TOKİ evlerine nasıl başvurulur?' sorusunun yanıtı.

* Öncelikli olarak TOKİ'nin nerede ve ne zaman proje inşa edeceğini bilmek gerekiyor. Bunun için TOKİ'nin resmi web sitesini takip ederek, satışa çıkarılan projeleri öğrenmek mümkün. Yanı sıra TOKİ projelerini satışa çıkarmadan önce ulusal ve yerel basında duyuruyor.

T.C vatandaşı olunması gerekiyor

TOKİ evlerine başvuru yapabilmek için en önemli şart T.C. vatandaşı olunması. Başvuru yapacağınız projenin bulunduğu il/ilçe sınırları içerisinde 1 yıldan az olmamak şartı ile ikamet ediyor olmanız veya projenin bulunduğu il nüfusuna kayıtlı olmanızda bu şartlardan birisi. Daha önce Toplu Konut İdaresinden konut satın almışsanız ya da Toplu Konut İdaresinden konut kredisi kullandıysanız TOKİ evlerine başvuruda bulunamıyorsunuz. Başvuru sahiplerinin ise başvuru tarihi itibariyle 25 yaşını doldurmuş olması gerekiyor. Bu şart eşi vefat etmiş çocuklu dul bayanlarda aranmıyor. Yine TOKİ'nin en önemli şartlarından birisi ise aylık hane halkı geliridir. Aylık hane halkı geliri toplamı 3 bin 200 TL'yi geçiyorsa TOKİ evlerine başvuru yapamıyorsunuz. Aylık gelir şartı İstanbul ilindeen fazla net 3 bin 700 TL olarak uygulanıyor. Bir hane halkı adına ise birden fazla başvuru yapılamıyor. 

Çekilişler noter huzurunda gerçekleşiyor

Başvuruların tamamlanmasının ardından Toplu Konut İdaresi'nin duyurduğu tarihte ve yerde noter huzurunda kura çekilişi yapılıyor. Eğer başvuru sayısı konut sayısından az ise kura çekilişi yapılmayarak başvuru önceliğine göre vatandaşlar konut sahibi oluyor. Konutların hak sahipleri belirlendikten sonra İdare tarafından gayrimenkul satış sözleşmesi imzalama tarihi duyurusu yapılıyor. Konut alıcıları duyurulan tarihlerde, TOKİ'nin belirtmiş olduğu peşinat ve taksit seçeneklerinden birini seçerek, peşinatlarını ilgili banka şubesine yatırıyor ve gayrimenkul satış sözleşmesi imzalıyor. Bazı durumlarda sözleşme imzalama aşamasında konut sahiplerine kendi aralarında konut değişikliği yapma hakkı veriliyor. Yani sözleşme imzalama aşamasında konut sahipleri kendi aralarında konut değişikliği yapabiliyor. Sözleşme imzalama aşamasında ise başvuru şartlarında istenen belgeleri ibraz etmeniz gerekiyor. Yanlış beyan yapıldıysa hak sahipliğiniz iptal ediliyor. Artık bir TOKİ evine sahipseniz ve alt gelir grubu projelerinden ev aldıysanız, konutunuzun borcu bitene kadar devredemezsiniz. Ayrıca, sözleşme imzalanan konut için borç bitene kadar alıcı veya ailesi için ikamet etme şartı aranıyor. İkamet edilmediğinin tespit edilmesi durumunda ise sözleşme TOKİ tarafından feshediliyor. Sözleşmeler feshedildiyse, gerekli hallerde ödenen peşinat tutarı irat kaydedilerek, ödenen taksit ve masraflar tahsil edildikten sonra faizsiz olarak geri iade ediliyor. 

TOKİ hangi kategorilerde başvuru kabul ediyor? 

Her yıl binlerce vatandaşı konut sahibi yapan TOKİ, 2017 yılında 65 bin konut hayata geçirmeyi hedefliyor. Ev sahibi olması güç olan dar ve orta gelirli vatandaşları, engellileri ve emeklileri ev sahibi yapan TOKİ, 2016 yılında 60 bin konut hedefini aştı. TOKİ başvuruları 4 ayrı kategoride kabul ediliyor. 

- Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve Yetimleri,
- En az yüzde 40 engelli vatandaşlar, 
- Emekli vatandaşlar 
- Diğer alıcı adayları. 

Satış duyurusu olarak ilan ediliyor

Yukarıda saydığımız konut başvuru şartlarından bazı durumlar şehit aileleri, harp ve vazife malulleri ile dul ve yetimlerini kapsamıyor. Her kategori için başvuru şartları değişiklik gösterebiliyor. Her projenin başvuru şartı ise Toplu Konut İdaresi'nin internet sitesinde projenin ''satış duyurusu'' olarak ilan ediliyor. Siz de bulunduğunuz şehirde TOKİ evlerine sahip olmak isterseniz, TOKİ'nin internet sitesi olan www.toki.gov.tr adresinden, ''Türkiye geneli satışlar'' kategorisinden yaşadığınız şehirdeki yapılmış ya da yapılacak olan TOKİ konutlarına ulaşabilirsiniz. İnternetle aram yok, internet kullanmıyorum diyorsanız Toplu Konut İdaresi'nin 444 86 54 numaralı telefon numarasından idareye ulaşıp, bulunduğunuz şehirdeki TOKİ projeleri hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz. Toplu Konut İdaresi'nin aynı zamanda sosyal medya hesaplarından da takip edebilirsiniz. Sizler için TOKİ projelerini duyurmaya devam edeceğiz. 

Başvuru sırasında istenen belgeler 

* TOKİ projelerini öğrendikten sonra başvuru yapmak için istenen belgeleri tamamlamak şart. Bu belgeler ise;

- Nüfus Cüzdanı fotokopisi,
- Ev sahibi olmak istediğiniz il veya ilçe sınırları içinde kaç yıldır ikamet ettiğinizi gösterir ikametgah ilmühaberi,
- T.C. Kimlik Numaraları, (Aile bireylerinin) Vergi Sicil Numaraları, (Aile bireylerinden Vergi Sicil Numarası bulunanlar bildirecek)
- Başvuru Formunda istenilen diğer bilgiler,
- Başvuru formunu imzalayan başvuru sahibinin, kendisine, eşine ve velayeti altındaki çocuklarına ait kira, faiz geliri vb. gelirinin olmadığını beyan etmesi.

TOKİ başvuruları nereye yapılıyor? 

TOKİ Evleri’nden konut sahibi olmak için başvuru mercileri, TOKİ projesinin yer aldığı il veya ilçeye göre değişiyor. TOKİ Evleri için başvurular genellikle; belediye, valilik veya kaymakamlığa yapılıyor. Söz konusu başvuru merciini öğrenmek için satış duyurusuna bakmanız yeterli. Çünkü satış duyurularında başvurulacak merci ve adresi belirtilmekte.

 

Firma Bilgisi: Toki