TOKİ indirim kampanyası 21 Ağustos'ta başlıyor

TOKİ, 2017 yılında gerçekleştireceği yüzde 20'lik indirim kampanyasının tarihlerini açıkladı.Başvurular 21 Ağustos-29 Eylül tarihleri arasında yapılacak

TOKİ indirim kampanyası 21 Ağustos'ta başlıyor

T.C. Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı, 2017 yılı içindeki indirim kampanyası için başvuru tarih aralığını açıkladı. TOKİ'nin resmi internet sitesinden yapılan açıklamada, yüzde 20 indirim kampanyasının 21 Ağustos tarihinde başlayacağı ve 29 Eylül'e kadar süreceği belirtildi. 

Yüzde 20 indirim kampanyasından kimler yararlanabilecek?

Bu tarihler arasında başvuru yapmak koşuluyla, TOKİ'nin indirim kampanyasından kimlerin yararlanabileceği sorusunu ise Başkan Mehmet Ergün Turan yanıtladı. TOKİ Başkanı, yüzde 20 indirim kampanyasından, satışları 2015 yılı sonuna kadar yapılmış ve geri ödeme taksiti de 2015 yılı sonuna kadar başlamış bulunan konut ve iş yeri sahiplerinin yararlanabileceğini söyledi. Diğer taraftan indirim uygulaması kapsamına alınan projelerde de konut ve iş yeri alıcılarının başvuru tarihinden itibaren TOKİ'ye ödeme ile yükülmü olunan emlak vergisi ya da aidat gibi herhangi bir borcunun da bulunmaması gerekiyor. TOKİ Başkanı Mehmet Ergün Turan: "Kampanyamızdan, satışları 2015 yılı sonuna kadar gerçekleştirilmiş ve geri ödeme taksiti 2015 yılı sonuna kadar başlamış olan konut ve iş yerleri sahipleri yararlanacak. Vadesi 12 ay ve daha az kalan projelerimiz indirim kampanyasına dahil edilmemiştir." dedi. 

21 Ağustos'ta başlıyor

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi tarafından borcunu erken ödeyerek tapusunu hemen almak isteyen iş yeri ve konut alıcılarına yönelik olarak her sene geliştirilen "TOKİ yüzde 20 indirim kampanyası" için başvurulura Ağustos ayının 21'inde başlayacak. TOKİ Başkanı Ergün Turan, indirim kampanyasına yoğun talep nedeniyle geri ödemeleri devam eden gayrimenkuller için indirim kampanyası düzenlendiğini belirterek: "Vatandaşlarımızın bu yöndeki beklentileri nedeniyle, 2017 yılı için indirim tarihi ve koşulları belirlenmiştir..:" dedi. 

29 Eylül tarihine kadar başvuru yapılabilecek

Başkan Turan, TOKİ indirim kampanyasından yararlanmak isteyenlerin 21 Ağustos ile 29 Eylül tarihleri arasında başvurularını ilgili bankaya yapmaları geretiğini de belirterek: "Vatandaşlarımız bu tarihler arasında başvurularını yapmalı. Bu tarihten sonra yapılacak borç kapatma taleplerinde söz konusu indirim oranlarından yararlanılamayacak..." uyarısında bulundu. Katılımcıların borç bakiyelerini kapatarak indirimden yararlanmak istemeleri halinde Gayrimenkul Satış Sözleşmesi imzalamış olduklarını hatırlatan Mehmet Ergün Turan: "Vatandaşlarımız bu prosedür uyarınca bankalardan konut kredisi de kullanabilecek..." ifadelerini kullandı. Açıklamasında kampanyanın yaz aylarında çok sayıda vatandaşın köylerinde ya da tatil beldelerinde bulunduğuna dikkat çeken Turan, bu nedenle kampanyanın Eylül ayında gerçekleştirildiğine de vurgu yaptı. 

Geçen yıl 17 bin kişi yararlanmıştı

TOKİ Başkanı Mehmet Ergün Turan, 2016 yılı içinde borcunu ödeyerek tapusunu hemen almak isteyen konut ve iş yeri alıcılarına yönelik kampanyadan 17 bin kişinin faydalandığına dikkat çekerek, bu tarihte 817 milyon lira borç kapatıldığını söyledi. Turan: " Bu paranın yaklaşık 513 milyon lirası kredi kullanılmadan 'yastık altı parası' diye tabir edilen paradan getirilip ödendi..." dedi.