TOKİ kampanyasında son güne 15 bin başvuruyla giriliyor

TOKİ'nin yüzde 20 indirim kampanyası yarın son buluyor. Başkan Mehmet Ergün Turan, yapılan başvuruların bugüne dek 15 bin sınırını aşan bir düzeye ulaştığını söyledi

TOKİ kampanyasında son güne 15 bin başvuruyla giriliyor

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı tarafından borçlarını erken kapatarak tapularına hemen kavuşmak isteyen vatandaşları teşvik amacıyla geliştirdiği yüzde 20 indirim kampanyası yarın sona erecek. Kampanyaya her sene olduğu gibi 2017'de de yoğun bir ilgi gösterildiğini söyleyen TOKİ Başkanı Mehmet Ergün Turan: "Başvuru sayısı 15 bini aştı..." dedi. 

820 milyon TL'lik borç kapandı

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada son güne, kampanyadan yararlanarak konut ve iş yeri tapularına hemen kavuşmak isteyen vatandaşların yoğun ilgisiyle girildiğine dikkat çekildi. Vatandaşları kampanyanın sürdüğü son güne dek başvurularını bir an önce yapmaları konuusunda uyaranTOKİ Başkanı Mehmet Ergün Turan, katılımın her sene olduğu gibi yoğun bir taleple karşılandığını söyledi. Turan, 15 bini aşan kampanya başvurularına dikkat çekerek: "Daha önce İdare'den konut ve iş yeri sahip olan vatandaşlar 820 milyon TL para yatırdığı, 15 binin üzerindeki vatandaş borçlarını sıfırladı..." dedi. 

Kapatılan borç miktarı geçen yılı aştı

Kampanyanın tamamlanmasına henüz 1 gün kalmasına karşın 15 binin üzerinde vatandaşın başvuruda bulunduğu ve 820 milyon TL'lik borcun kapanma işleminin tamamlanmasıyla birlikte, süre tamamlanmadan geçen yılın üzerinde bir gelir elde edilmiş oldu. 2016 yılı kapsamında gerçekleştirilen 'Yüzde 20 İndirim' kampanyasında 17 bin vatandaş müracaat etmiş ve 817 milyon TL'ye ulaşan bir borç kapatma işlemi gerçekleşmişti. Geçen yıl yapılan başvurulara ilişkin açıklamasında da TOKİ Başkanı Mehmet Ergün Turan, ödenen borçların önemli bir miktarının kredi ile değil, yastık altı olarak tabir edilen kişisel birikimlerle karşılandığını belirtmişti. Başkan Turan: "Ödemelerin 513 milyon TL'si kredi kullanılmadan kapatılmıştır..." denildi. 

TOKİ Başkanı'ndan vatandaşlara çağrı: Yarın son gün

Yaptığı açıklamada yüzde 20 indirim kampanyasının 21 Ağustos'ta başladığını ve son başvuru tarihine kadar başvuruların yapılması gerektiğini de dile getiren TOKİ Başkanı Turan, bu tarihin ardından yapılacak borç kapama işlemlerinde yüzde 20'lik indirimlerin uygulanmayacağını ve vatandaşların bu indirimlerden faydalanmasının mümkün olamayacağını sözlerine ekledi. TOKİ'nin peşin ödeme gerçekleştirecek vatandaşlara yönelik yüzde 20 İndirim Kampanyası için takvim 21 Ağustos-29 Eylül olarak belirlenmişti. 

Borçlular banka kredisi kullanabilecek

Mehmet Ergün Turan, TOKİ'ye ödemekle yükümlü oldukları herhangi bir borcu bulunmayan vatandaşların yararlanabileceği kampanyadan yararlanmak isteyenlerin satış sözleşmesini imzalamış oldukları bankalardan da kredi kullanabileceklerini hatırlatarak: "Vatandaşlarımızın kampanyamıza gösterdiği ilgiden memnunuz. Vatandaşlarımızın bu ilgisi yaşanan tüm sıkıntılara karşın ülkemizin ekonomisi ve geleceğine duyulan güveni göstermektedir..." açıklamasında bulundu.