TOKİ Kayaşehir konutları kurası 4 Ekim'de

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı, Kayaşehir'de orta gelir grubu için inşa edilen 1892 konutu 4 Ekim tarihinde kura ile satışa çıkaracak

TOKİ Kayaşehir konutları kurası 4 Ekim'de

İstanbul Kayaşehir'de orta gelir grubuna yönelik olarak geliştirilen 1892 adet konut kura yöntemiyle satışa çıkarılacak. T. C. Başbakanlık Toplu Konut İdaresi tarafından hayata geçirilen konutlarda başlangıç fiyatları 144 bin TL olacak. Kura tarihi ise 4 Ekim olarak belirlendi.5-20 Eylül tarihleri arasında Türkiye Halk Bankası İstanbul şubelerine 5 bin TL başvuru bedeli yatıran vatandaşlar konutlara ilişkin yüzde 25 peşinat ve 120 ay vade ile yüzde 40 peşinat ve 144 ay vade seçeneklerinden yararlanabilecek. 

TOKİ Kayaşehir konutlarını kura ile satıyor

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı tarafından Kayaşehir'de orta gelir grubuna yönelik olarak inşa edilen konutlar 4 Ekim tarihinde kura ile saışa çıkarılacak. Projede fiyatlar 144 bin TL ile 477 bin TL arasında değişiklik gösterecek. Hiç konut sahibi olmayan vatandaşları kira öder gibi ev sahibi yapmak istediklerini söyleyen TOKİ Başkanı Mehmet Ergün Turan, İstanbul Kayaşehir Bölgesinde yeni bir aşamaya geldiklerini söyledi. Turan, orta gelir grubu için üretilen 1.892 adet sosyal konutun yapımının önemli bir seviyeye ulaştığını ve satış için gerekli koşulların oluştuğunu da belirterek: "İstanbullulara müjdeyi verme ve satışı başlatma kararı aldı. Konutlarımız farklı sosyal kesimlerin ihtiyaçları ve alım güçlerine hitap edecek şekilde geliştirildi. Bu doğrultuda minimüm bir bütçe çıkardık. Vatandaşlarımız gelir düzeylerine göre bu konutlara 144 bin TL ile 477 bin TL arasındaki fiyatlarla sahip olabilecekler..." şeklinde konuştu. 

TOKİ Kayaşehir Konutları başvuru koşulları

TOKİ tarafından geliştirilen Kayaşehir Konutları kuralarına katılmak isteyen vatandaşların öncelikle daha önce herhangi bir konuta sahip olmama şartını yerine getirmesi gerekiyor. Başvuruların üç farklı kategoride değerlendirileceğini açıklayan TOKİ Başkanı Mehmet Ergün Turan, vatandaşlar, şehit aileleri, harp ve vazife malulleri ile bunların dul ve yetimleri ile yüzde 40 engelli vatandaşların başvurularının alınacağını açıkladı. Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı olma koşulunun arandığı başvurularda ayrıca en geç 31 Aralık 2015 tarihinden itibaren kesintisiz ikamet şartı aranırken, kişinin kendisi, eşi ya da vekaleti altındaki çocuklarına ait, tapuda kayıtlı bağımsız bir gayrimenkulün da bulunmaması koşulunu da yerine getirmesi gerekiyor. Diğer taraftan başvuru yapan adayların daha önce TOKİ'den konut satın almamış olması, 18 yaş sınırın üzerinde olma şartı aranıyor. 

Mahalle konsepti ile inşa edildi

TOKİ Başkanı Mehmet Ergün Turan, Kayaşehir projesinin mahalle konsepti ile geliştirildiğini ve semt kültürünü yaşatan bir hayat merkezi olarak tasarlandığını da belirterek, proje kapsamında konutların arasından caddelerin geçtiğini, bu caddelerde de tek katlı dükkanların yer aldığını söyledi. Proje kapsamında bisikler yolları, spor alanları, ibadet merkezi, çarşı, kafe ve restoranlar gibi yaşam alanlarının da bulunduğuna dikkat çeken Turan: "Projede tüm nüfus profillerine uygun sosyal ihtiyaçları karşılayacak alanlara yer verilecek... " şeklinde konuştu. 

Fiyatlar ve taksit koşulları

TOKİ Kayaşehir Konutları'nda yüzde 25 peşinat ve 120 ay vade ve yüzde 40 peşinat 144 ay vade seçenekleri sunulacak. 144 bin 755 TL'den başlayan fiyatlarla satışa sunalan konutlar için ödenecek aylık taksitler ise minimüm 603 TL olacak.