TOKİ Kayaşehir'e 25 binin üzerinde başvuru geldi

TOKİ'nin İstanbul Kayaşehir'de satışa sunduğu 1.892 adet konuta başvuru süresi dün sona erdi. TOKİ Başkanı Turan dün itibarıyla başvuru sayısının 25 bini aştığını söyledi

TOKİ Kayaşehir'e 25 binin üzerinde başvuru geldi

T.C. Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı-TOKİ tarafından İstanbul Kayaşehir'de hayata geçirilen konutlara başvuru süresi dün doldu. TOKİ Başkanı Mehmet Ergün Turan, ilk günden itibaren vatandaşlardan yoğun ilgi gören Kayaşehir konutlarının 144 bin 755 TL'den başlayan fiyatlarla satışa sunulacağını ve en düşük taksidin ise 603 TL olarak belirlendiğini söyledi. 

1.892 konuta 25 binin üzerinde başvuru

Başvuruların 22 Ağustos 2017 tarihinde başladığı TOKİ Kayaşehir Konutlarına başvuru süresi 20 Eylül tarihi itibarıyla sona erdi. Kayaşehir konutlarına bu süre zarfından vatandaşlardan yoğun bir ilgi geldi. Toplu Konut İdaresi Başkanı Mehmet Ergün Turan, başvuru süresinin dolacağı son gün olan 20 Eylül itibarıyla toplam 1.892 konuttan oluşan projeye başvuru adedinin 25 bin 67 düzeyinde olduğunu söyledi. Son gün yapılan başvurularla birlikte TOKİ Kayaşehir Konutları'na başvuru sayısının 26 bin seviyesine yaklaşmış olacağı tahmin ediliyor. 

İlk günden itibaren yoğun ilgi

TOKİ Başkanı Mehmet Ergün Turan Kayaşehir Konutları'na yönelik ilginin ilk günden itibaren oldukça yüksek olduğunu ve İstanbul'da ikamet eden orta gelirli ailelere kira öder gibi ev sahibi olma fırsatı sunduklarını söyledi. Kayaşehir konutlarına yalnızca ilk gün başvurusunun 2 bin 155 adede ulaştığını vurgulayan Turan, kazananların 4 Ekim tarihinde noter huzurunda çekilecek kura ile belirleneceğini de hatırlattı. 

Engelli ve şehit yakınlarına kontenjan

Kayaşehir konutlarında, şehit aileleri ve harp ve vazife malulleri ile dul ve yetimleri ile engelli vatandaşlara yüzde 40 kontenjan tanınacak. Başvuru süresi içinde engelli ve şehit ve gaziler ile yakınlarının hangi oranda başvuruda bulunduğu önümüzdeki günlerde açıklanacak. 

TOKİ Kayaşehir kurasına katılım koşulları

144 bin 500 TL'den başlaan fiyatlarla satışa sunulan TOKİ Kayaşehir konutları için taksit ödemeleri minimum 603 TL olarak belirlendi. 4 Ekim'de düzenlenecek kura çekimine katılmak isteyen vatandaşlar da 5 bin TL'lik başvuru bedelini bankaya yatırmak zorundalar. Satış işlemlerinde yüzde 25 peşinat bedeli karşılığında 120 ay vade seçeneği sunulurken, yüzde 40 peşinata ise 144 ay vade sağlanacak. Başvuruda bulunacak vatandaşların, kendileri, kayıtları altındaki çocukları ve eşlerine ait tapuda bağımsız bir gayrimenkulü bulunmama şartı aranacak. Yalnızca Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının katılabileceği kurada ayrıca kişinin 31.12.2015 tarihinden bu yana İstanbul'da yaşıyor olması gerekecek. Vatandaşlar yalnızca tek bir konut tipine başvuruda bulunabilecek. 

TOKİ Kayaşehir Konutları fiyatları

TOKİ Kayaşehir Konutlarında 193 adet 1+1 tipi konuta yer verilecek. 44 metrekare ile 77.1 metrekare büyüklüğündeki bu konutların fiyatları 144 bin 755 TL'den başlayacak. Genişlikleri 69.70 ila 102.60 metrekareden başlayan 2+1 tipi 1.23 adet konutun fiyatı ise 220 bin 893 TL' den başlayacak. Projedeki 676 adet 3+1 tip konutun fiyatları ise 339 bin 43 TL'den başlayacak.3+1 tipi dairelerin genişlikleri ise 102 ila 127 metrekare arasında değşiklik gösterecek. 

Mahalle Konsepti hayata geçiriliyor

Toplam 1.892 adet konuttan oluşan İstanbul Kayabaşı konutları mahalle konseptinin yaygın biçimde uygulanacağı yaşam alanları içerecek. Semt kültürü konsepti ile inşa edilecek porjenin farklı gelir grubundan bireylerin bir arada yaşamasına olanak tanıyacağını dile getiren TOKİ Başkanı Turan, semt sakinleri ile esnafın iç içe olacağı bir proje inşa edeceklerini dile getirdi. Mehmet Ergün Turan, projenin içinden geçen caddenin tek katlı dükkanlar, bisiklet yolları, spor alanları, çarşı ve caminin yer aldığı konsept ile doldurulacağını da belirterek: "üyük bir meydana açılan, meydanda kafe ve restoranların bulunduğu bir mahalle konsepti yer alıyor. 0-5 yaş okul öncesi çocuk grubundan üniversite gençliğine, kadınlardan erkeklere, tüm nüfus profillerine dönük sosyal ihtiyaçları düşündük" şeklinde konuştu.