TOKİ Kentsel Dönüşüm kapsamında Malatya'ya 383 konut yapacak

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) kentsel dönüşüm kapsamında Malatya'nın Yeşilyurt ilçesi Hoca Ahmet Yesevi Mahallesi'nde 383 konut inşa edecek

TOKİ Kentsel Dönüşüm kapsamında Malatya'ya 383 konut yapacak

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) kentsel dönüşüm kapsamında Malatya'nın Yeşilyurt ilçesi Hoca Ahmet Yesevi Mahallesi'nde 383 konut inşa edecek. İhalesi gerçekleşen proje kapsamında 6 dükkan, cami, mahalle odası ve okuma odası ile altyapı ve çevre düzenleme işi de yer alıyor. 

TOKİ ve Yeşilyurt Belediyesi arasında protokol imzalandı

Toki Malatya Yeşilyurt konutlarının zemin+4 ve zemin+6, 4'ü 1+1, 171'i 2+1, 208'i ise 3+1 planında inşa edilmesine karar verildi. TOKİ ile Yeşilyurt Belediyesi arasında 'Malatya Yeşilyurt İlçesi Hoca Ahmet Yesevi Mahallesi 1. Etap Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Projesi'ne ait protokol, 10 Mayıs 2017 tarihinde imzalandı. 

'Yerinde dönüşüm' esas alındı

Proje kapsamında ekonomik ömrünü tamamlamış konutların yer aldığı ve yeterli sosyal donatısı bulunmayan 42 bin metrekarelik alanda 'yerinde dönüşüm' esas alınarak, hak sahiplerine nitelikli bir yaşam alanı oluşturulması amaçlandı. 

Yeni bir yaşam merkezi 

Projede geleneksel ve modern mimari sentezlendi. Bina cephelerinde 1. kat seviyesine kadar yöresel taş kaplamalar, ahşap görünümlü fibercemet kaplamalar, estetik görünümü zenginleştiren söveler ile geniş pencereler kullanıldı. Yerleşim alanı TOKİ Malatya Yeşilyurt projesi ile, dükkanları, camisi, parkı, peyzajı, oyun ve spor tesisleri ile nitelikli sosyal çevre imkanı sunan yeni bir yaşam merkezine dönüşecek. 

 

Firma Bilgisi: Toki