TOKİ Talep Örgütlenmesi nasıl işler?

TOKİ Konut Edinme Rehberi'nde talep örgütlenmesi yoluyla konut edinme hakkında birtakım bilgiler paylaştı. Konut talepleri belediyeler tarafından toplandı

TOKİ Talep Örgütlenmesi nasıl işler?


Talep örgütlenmesi; konut ihtiyacı belediyelerce gerçekleştirilen anket yöntemiyle belirlenmektedir. Talep örgütlenmesi belediyeler tarafından organize edilmekte olup; başvurular belediyeler tarafından TOKİ’ye yapılmaktadır.

Talep örgütlenmesi yoluyla konut edinme sistemi şu şekilde işlemektedir:
-Belediye, öncelikle bölgedeki konut talebini belirlemek üzere, TOKİ tarafından hazırlanarak belediyeye gönderilen anket formu ile bir anket yapmaktadır. TOKİ’den konut edinmek isteyenler; bu anket formunda tercih ettikleri konut tipine, metrekare büyüklüklerine, oda sayılarına, fiyatlarına ve ödeme koşullarına göre tercihlerini belirtmektedir.
-TOKİ, bu anketler doğrultusunda ortaya çıkan konut ihtiyacına göre plan yapmakta; konut tipini, tahmini fiyat ve satış koşullarını hazırlayarak ilgili belediyeye göndermekte ve belediyeye belli bir süre vermektedir.
-Aynı zamanda o yerleşim bölgesindeki Ziraat Bankası Şubesi’nde TOKİ adına bir hesap açtırılmaktadır.
-Belediye, TOKİ’nin belirlediği kriterler çerçevesinde duyuru yapmakta, konut edinmek isteyen vatandaşlar başvurularını belediyeye yapmakta ve başvuru formunu doldurarak taahhütname imzalamaktadır.
-Başvuru için; 2+1 85m2 kadar olan konutlar için 6.000 TL, 3+1 ve daha yüksek m2 konutlar için 10.000 TL başvuru bedelini Ziraat Bankasının ilgili şubesine yatırmaktadır.
-Konut talebi toplama süreci tamamlandığında TOKİ; başvuru sahipleri listesiyle başvuru bedellerinin ödendiğine ilişkin dekontları hem banka hem de belediyeden çift kontrol sistemiyle denetlemektedir.
-Başvuruda bulunanların sayısının TOKİ tarafından uygun görülen sayıya ulaşması halinde belediye ile protokol imzalanmakta ve proje ihaleye çıkarılmaktadır. İhale sonucunda TOKİ kesin satış fiyatlarını belirlemekte ve belediyeye bildirmektedir.
-Konut satış fiyatları üzerinden konut hak sahipleri ile gayrimenkul satış sözleşmesi imzalanmaktadır.

Bu sistemde konut talebi başvurusunda bulunan alıcılar vazgeçtikleri takdirde bankaya ödemiş oldukları bedeli geri alamamaktadır. Yalnız istenilen başvuruya ulaşılamadığı ya da farklı birçok nedenden dolayı proje iptali sonucunda belirlenen tarihler aralığında bu bedeller sahiplerine ödenmektedir.

Firma Bilgisi: Toki