TOKİ'den dev kentsel dönüşüm atağı

TOKİ, 54 ilde hayata geçirilmesi hedeflenen 183 kentsel dönüşüm projesinden 53'ünü tamamladı. TOKİ Başkanı Turan, 68 binin üzerindeki konutun hak sahiplerine teslim edildiğini açıkladı

TOKİ'den dev kentsel dönüşüm atağı

T.C. Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanı Mehmet Ergün Turan, Türkiye'nin 54 iline bağlı 118 ilçede hayata geçirilmesi planlanan 183 kentsel dönüşüm projesi hakkında önemli bilgiler aktardı. Turan, toplam 258 bin 49 konutluk bu projelerin 53'ünün tamamlandığını açıkladı.

68 binin üzerinde konut hak sahiplerine verildi
TOKİ'nin toplamda 55 milyon metrekarelik alan üzerinde Türkiye'nin en kapsamlı kentsel dönüşüm hamlesini yürüttüğünü söyleyen Turan, 258 bin adetlik konutluk hacimden 68 bin 254'ünün de hak sahiplerine teslim edildiğini vurguladı. Turan:

"Kentsel dönüşüm alanlarında hayata geçirdiğimiz projelerimizde, bölgedeki vatandaşlarımızın günlük yaşamına ait sosyo-kültürel kabullerine, alışkanlıklarına hassasiyetle yaklaşıyoruz. Sosyal ve kültürel farkları bir zenginlik olarak ele alıp, projelerimizi, söz konusu değer ve kabulleri, kentsel tasarım ve mimari yaklaşımla harmanlayarak tasarlıyoruz." ifadelerini kullandı.

 

TOKİ'den dev kentsel dönüşüm atağı

 

20 yıl içinde dönüşmesi gereken konut sayısı: 5.3 milyon
Türkiye'nin 20 yıl içinde 5.3 milyonluk konutun dönüşümüne ihtiyaç olan bir ülke olduğunu ve bu hedef doğrultusunda da TOKİ'nin 2020 yılına kadar üreteceği 250 bin adet konutluk hacim içinde kentsel dönüşüm payının yüzde 40'lar düzeyine olacağını da belirten Turan:

"Hem gecekondu, hem de kaça yapı alanları dönüştürülecek. Aynı zamanda alt ve orta gelirli kesimler için nitelikli konut üretimi yapılacak ve gecekondulaşmanın önüne geçilecek..." ifadelerini kullandı.