Tophane Kasrı

Tophane’de Necatibey Caddesi üzerinde bulunan Tophane Kasrı, 1852 yılında Sultan Abdülmecid tarafından İngiliz mimar William James Smith`e inşa ettirildi.

Tophane Kasrı

Tophane’de Necatibey Caddesi üzerinde bulunan Tophane Kasrı, 1852 yılında Sultan Abdülmecid tarafından İngiliz mimar William James Smith`e inşa ettirildi. Tophane Müşiri Halil Paşa’nın denetiminde tamamlandı. Tophane Kasrı genellikle padişahlar Tophane’deki askeri tesisleri ziyaret ettiklerinde veya ziyarete gelen yabancı devlet adamları karşılanırken kullanılırdı.

 

Tophane Kasrı

 

Karaköy-Beşiktaş arasında bulunan caddenin genişletilmesi esnasında kasrın batısında bulunan Top Arabacıları Kışlası yıktırılıp, doğusuna bugünkü liman binaları yapıldı. Bu çalışmalar sonucunda kasrın deniz ile bağlantısı kesildi. Kasır, denize paralel, dikdörtgen planlı ve iki katlı bir yapı. Dış yüzeyinde bulunan süslemeler, ikinci katındaki konsollara oturtulan barok üsluptaki çıkma, kalem işi tavan süslemeleri ve mermer şömineler kasrın en önemli özellikleri arasında bulunuyor. Kasrın yapımında Neo-Klasik üslup kullanıldı. Kasrın ana girişi dört kolonun taşıdığı, üzeri balkon olarak kullanılan bir giriş görünümünde. Ayrıca güney cephesinin ekseninde de bir servis girişi bulunuyor.

 

Tophane Kasrı

 

Osmanlı – Yunan savaşına son veren 1897 Uluslararası Konferansı ve Lozan Antlaşması sonucunda toplanan Uluslararası Boğazlar Komisyonu Tophane Kasrı’nda toplandı. Günümüzde ise Mimar Sinan Üniversitesi’nin kullanımında.

 

Tophane Kasrı