Toprağa yatırım yaparken dikkat edilmesi gerekenler!

Her bütçeye uygun olan toprak ve arsa yatırımı son zamanlarda hızla artış gösteriyor. Peki, toprağa yatırım yaparken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? İşte yanıtı...

Toprağa yatırım yaparken dikkat edilmesi gerekenler!

Güvenilir bir yatırım aracı olan toprak ve arsa yatırımı, her bütçeye uygun yatırım olarak karşımıza çıkıyor. Arsa ve toprak yatırımı yapmak isteyenler, küçük yatırımcılar ise kendilerine geze geze yer arıyorlar. Büyük ya da küçük yatırım için, doğru yerde ve doğru zamanda kazandıracak yatırımlar için imar, tapu, alt yapısına bakmak gerekiyor. Peki, toprağa yatırım yaparken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? 

 

Toprağa yatırım yaparken dikkat edilmesi gerekenler!

 

Toprağa yatırım yaparken dikkat edilmesi gerekenler

Dikkatli ve sabırlı olmak toprak yatırımının en önemli kriteridir. İmarlı arsalar imarsız arsalara göre çok daha pahalıdır. Satın alacağınız arsa imarsız ise arazinin kamulaştırılması ve arsanın bir bölümünün yol ve kamu için bedelsiz alınması riski büyüktür. 

* Arsa satın almadan önce imar izninin kapsamını mutlaka öğrenin. Arsa imar izni konut alanı içinse iş merkezi yapılamaz. 

* Arsanın üzerinde kapanmamış ipotek, haciz ya da şerh olmamalı. Hisseli arsa mı? Başkasına ait kullanım hakkı bulunuyor mu? mutlaka öğrenmelisiniz. 

* Yatırım yapacağınız arsanın gelişecek bölgelerden seçilmesi uzun vadede karlı olacaktır. 

* Bulunduğu bölgeye göre inşaat izni fazla olan arsaları tercih edin. 

* Ölü yatırım yapmamak için alacağınız arsanın prim potansiyelinin ne olduğuna bakın. Uzun vadede kazandıran az primli bölgeleri tercih edin. Kısa vadede kazandıracak olan yatırımlar her zaman risklidir. 

* Büyükşehirlerden alacağınız arsaların size yüksek getirisi olacaktır. Hangi bölgenin büyüyeceğini ve gelişeceğini belirleyin. 

* Göç alan bölgeler yeni yapılaşmalara açık olduğu için bu bölgeleri tercih edin. 

* Büyük inşaat firmalarının yakınlarını tercih edin. 

* Kar elde edebilmek için altyapı hizmetlerinin tamamlandığı arsaları tercih edin.