Tozkoparan Kentsel Dönüşüm

Tozkoparan Kentsel Dönüşüm sözleşmelerinin 2016 başında imzalanacağı açıklanıyor

Tozkoparan Kentsel Dönüşüm

Tozkoparan Kentsel Dönüşüm projelerine değinmeden önce bölge hakkında birkaç küçük detay paylaşmak isterim. İstanbul Avrupa Yakasında bulunan Tozkoparam, Güngören ilçesine bağlı bir semt. E-5 karayoluna cephesi olan mahalle Merter, Topkapı ve Davutpaşa semtleri arasında yer alan Tozkoparan, merkezi lokasyonu ve yeşil alanlarıyla dikkat çekmektedir.

Yüksek bloklu binalardan meydana gelen Tozkoparan Kentsel Dönüşüm bir türlü başlayamıyor. Tozkoparan Mahallesi Kentsel Dönüşüm toplam 60 hektar alanı kapsıyor. 775 sayılı Gecekondu Kanunu çerçevesinde Tozkoparan Kentsel Dönüşümde gecekondular üzerinde yenileme yapılıyor. Güngören Tozkoparan Kentsel Dönüşüm kapsamında 6436 bağımsız birim ve 6351 hissedar bulunuyor. Bu alan içine yukarıda da bahsettiğimi, Bayındırlık Bakanlığı’nın 1960’lı yıllarda, Gecekondu Önleme Projesi adı altında yapmış olduğu sosyal konutlar da yer alıyor.

Sözleşmelerin 2016 başında imzalanacağı Tozkoparan Kentsel Dönüşüm çalışmalarını TOKİ ve Güngören Belediyesi birlikte yürütüyor.

Tozkoparan Kentsel Dönüşüm Özellikleri
Proje alanı: 60 hektar

Hisse sayısı: 6.351

Yapı sayısı: 814

Bağımsız birim sayısı: 6436

Yapı kullanımı: Konut-işyeri-kamu

Yapı kat adedi: 1-6

Yapı cinsi: Betonarme –yığma