Truva Antik Kenti nerededir?

İlyada Destanı'nda Homeros'un anlattığı Truva Savaşı'nın yaşandığı yer olan Truva Antik Kenti nerededir? İşte yanıtı...

Truva Antik Kenti nerededir?

İlyada Destanı'nda Homeros'un anlattığı Truva Savaşı'nın yaşandığı yer olan Truva Antik Kenti nerededir? İşte yanıtı... 1998 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi'ne giren Truva Antik Kenti'nin binlerce yıllık tarihi geçmişi bulunuyor. Truva Atı Efsanesi'nin yaşandığı yer olan Truva Antik Kenti birçok edebi eser ve sinema filminde işlenmiştir. 

 

Truva Antik Kenti nerededir?

 

Truva Antik Kenti hangi ilimizdedir? 

Truva Antik Kenti Çanakkale sınırları içerisinde, Kaz Dağı eteklerindedir. Avrupa ile Anadolu arasında, ticaret yolu üzerinde yer alan Truva şehri, tarih boyunca birçok afet ve savaşla karşı karşıya kalmıştır. 9 defa yıkılıp kurulan şehir, farklı yapıların izlerini taşıyor. 5 bin yıl önce kurulduğu tahmin edilen Truva Antik Kenti, 3 bin 500 yıl boyunca önemli bir yerleşim merkezi olmuştur. İlyada Destanı'ndan etkilenerek 1868 yılında kente gelen Alman Arkeolog Heinrich Schlieman, yaptığı kazı çalışmalarında Troia efsanesinin gerçekliğini kanıtlamıştır. 

 

Truva Antik Kenti nerededir?

 

Truva Atı hikayesi nedir? 

Anlatılan hikayalere göre; Akhalılar yıllarca yaptıkları mücadeleye rağmen Truva'yı ele geçiremezler. Bir kuşatma sonrasında vazgeçmek üzere iken tanrılardan yardım isterler. Tanrıların verdiği fikir ile savaştan vazgeçmiş gibi yaparlar ve geri çekilirler. Geri çekilirken kentin kapısına tahta atı içerisine asker yerleştirerek bırakırlar. Kutlama yapan Truvalılar atı içeri aldıklarında kendilerini bekleyen sürprizle karşılaşırlar. Truva atı hikayesi böylece tarihe geçmiş olur. 

 

Truva Antik Kenti nerededir?

 

Truva Antik Kenti nerededir? 

Günümüzde Truva Antik Kenti'nde yer alan at, 1975 yılında bir Türk sanatçı tarafından eski bilgiler ışığında yapılmış. Tarihi önemi ile binlerce yıllık geçmişe sahip olan Truva Antik Kenti, Çanakkale'nin Tevfikiye Köyü yakınında bulunuyor. Hisarlık olarak bilinen yere ulaşmak için Çanakkale-Ezine karayolu üzerinde 30'uncu kilometrede bulunan Çıplak ve Tevfikiye sapağından içeri giriliyor. 5 kilometre daha ilerledikten sonra Truva Antik Kenti'ne ulaşılabiliyor.