Türk Telekom Arena Stadyumu

Atatürk Olimpiyat Stadyumu’ndan sonra Türkiye’nin ikinci en yüksek kapasiteli stadyumu olan Türk Telekom Arena Stadyumu, Galatasaray Klübü’ne ev sahipliği yapıyor.

Türk Telekom Arena Stadyumu

Galatasaray Klübü’ne ev sahipliği yapan Türk Telekom Arena Stadyumu, yüksek kapasitesiyle dikkat çekiyor. Nitekim stat, Atatürk Olimpiyat Stadyumu’ndan sonra Türkiye’nin ikinci en yüksek kapasiteli stadyumu. Sponsorluk anlaşması gereğince Türk Telekom Arena adını taşıyan stadın UEFA tarafından kabul gören adı ise Ali Sami Yen Spor Kompleksi.

Sarıyer ilçesinde yer alan stadın temeli 13 Aralık 2007 tarihinde atıldı. Türk Telekom Arena Stadyumu’nun açılış tarihi ise 15 Ocak 2011. Stadyum ayrıca, 2013 FIFA 20 Yaş Altı Dünya Kupası'na ev sahipliği yapan tesislerden de biri. Turnuvanın bazı grup maçları, üçüncülük ve final maçı da bu stadyumda oynandı. Stadyum, bu organizasyonda FIFA tarafından Ali Sami Yen Arena adıyla anıldı.

Türk Telekom’a dair…

Toplam 82 bin metrekare imar alanında inşa edilen stat, 44 bin 316 seyirci koltuğu, 6 bin 200 VİP seyirci koltuğu, 176 adet özürlü ve refakatçi koltuğuna sahip. Statta 2003 koltuk kapasiteli 197 loca da  bulunuyor. 6 adet yürüyen merdiven ve 10 asansörün bulunduğu statta 2 bin 913’ü kapalı olmak üzere 3 bin 19 araçlık otopark ve 28 araçlık otobüs parkı yer alıyor. Metro ile sağlanacak otopark alanları da dahil edildiğinde toplam kapasite 4 bin 500 araca kadar çıkıyor.

Çok amaçlı olarak hayata geçirilen stadyumda, müze, restoran, büfe gibi sosyal alanların yanı sıra çoklu bilet satış gişeleri mevcut. İki tribün kısmı arasında iki katlı localar , VIP alanları, stadyum yönetimi, Galatasaray Müzesi, GS Store satış noktaları, restoran ve food-court gibi işlevleri içeren iki kat yerleştirildi.