Türkiye emlak piyasası ‘yarı şeffaf’

Jones Lang Lasalle (JLL) ‘in ‘2012 Küresel Emlak Şeffaflık Endeksi Raporu' açıklandı

Türkiye emlak piyasası ‘yarı şeffaf’

28 Haziran 2012 / emlakwebtv

Uluslararası emlak hizmetleri kuruluşu Jones Lang Lasalle (JLL) ‘2012 Küresel Emlak Şeffaflık Endeksi Raporu’nu açıkladı. Rapora göre Türkiye, 2.61 puanla ‘yarı şeffaf’ olarak nitelendirildi. 2012 yılında en büyük sıçramayı da Türkiye’nin yaptığına işaret edilen raporda ayrıca, kısa bir süre öncesine kadar belirsizliklerle dolu olan, Türkiye gibi yükselen ekonomilerin, emlak piyasasında şeffaflık konusunda büyük adımlar attıkları belirtildi.
ABD, İngiltere ve Fransa gibi ülkelerin ‘en yüksek şeffaflık’ derecesini aldığı raporda, ‘yarı şeffaf olarak nitelendirilen Türkiye’nin yarım puan kazanarak ‘şeffaf’ düzeye çok yaktığına dikkat çekilerek,  “Bu, Türkiye’nin altı ‘saydamsız’ emlak piyasası arasında bulunduğu son 8 yıla göre çok büyük bir ilerlemedir” denildi.

En şeffaf emlak piyasası ABD’nin
Amerika Birleşik Devletleri, 2012 yılında dünyanın en şeffaf gayrimenkul pazarı seviyesine yükselirken, ABD’yi, İngiltere ve Avustralya takip ediyor. ‘Yüksek Derecede Şeffaf’ ülkeler kategorisine giren diğer ülkeler Hollanda, Yeni Zelanda, Kanada, Fransa, Finlandiya, İsveç ve İsviçre.