Yabancıya konut satışında rekor beklentisi güçleniyor

Yabancıların Türkiye'den konut alımı Nisan ayında da artarak sürdü. Bu dönemde yabancı ülke vatandaşlarının alımları 2 bin 43 seviyesine ulaşarak geçen yıla kıyasla yüzde 25.8 oranında gelişim sağlandı

Yabancıya konut satışında rekor beklentisi güçleniyor

Yabancı ülke vatandaşlarının Türkiye'den konut alım eğilimi gücünü korumaya devam ediyor. Hükümetin yabancıların konut alımını teşvik eden yasal düzenlemeleri hayata geçirmesinin ardından yabancıların ilgisindeki belirgin artış Nisan 2018 döneminde de devam etti. Türkiye İstatistik Kurumu tarafından yayımlanan verilere göre yabancı ülke vatandaşları Nisan ayında Türkiye'de 2 bin 43 adet konut satın aldı. Bu rakam 2017 yılının Nisan ayına kıyasla yüzde 25.8 oranında bir artışa işaret ediyor

Yabancılar en çok İstanbul'dan konut aldı

Nisan ayında yabancı ülke vatandaşlarının en yoğun alımına tanıklık eden şehir ise İstanbul oldu. İstanbul'dan yapılan alımlar 676 adedi bulurken, Antalya 475 konut satışıyla ikinci sıradaki yerini korudu. Bursa 150 konut ile üçüncü, Trabzon ise 143 konutla dördüncü sırada yer alırken, Yalova 113 konut satışıyla yabancı ülke vatandaşlarının en çok konut satın aldığı şehirler listesinde ilk 5'te yer almayı sürdürdü. 

Nisan ayında kaç konut satıldı? Öğrenmek için tıklayın...

Türkiye'den en çok konut alımı yapan ülke vatandaşları sıralamasında ise ilk sırada Iraklılar yer almaya devam etti. Iraklıların ardından ikinci sırada Suudi Arabistan vatandaşları 252 konut satın alırken, İranlılar 138 konutla üçüncü sırada yer aldı. Kuveyt vatandaşları 115 konut alımına imza atarken, Rusya federasyonu yatırımcıları da 112 konut ile ilk 5 sırasındaki yerini korudu. 

Mart ayında ne olmuştu?

Hükümet tarafından uygulamaya geçirilen alım avantajlarıyla birlikte güçlenen yabancı vatandaşların konut sektörüne ilgisi yeni bir rekorun ilk işaretlerini vermeye devam ediyor. 2018 yılının Ocak ve Şubat aylarına paralel olarak Mart ayında da yabancıların alımlarındaki güçlenmenin sürdüğü gözlemlendi. 

Mart ayında yabancıya 1.827 konut satıldı

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından bugün yayımlanan verilere göre Mart ayında yabancı ülke vatandaşlarına yapılan konut satışı geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 15.8'lik artış gösterdi. Mart 2018'de yabancıların yaptığı toplam alım 1.827 adet seviyesine çıktı. Böylece Ocak ayında yapılan 1.742 adet satış ve Şubat ayında gerçekleştirilen 1729 adet satışla birlikte 2018 yılının ilk çeyrek döneminde yabancılar 5298 adet konut satın almış oldu. 

Yabancılar en çok İstanbul ve Antalya'yı tercih etti

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan verilere göre, Mart ayında yabancıların en çok ilgi gösterdi şehirler İstanbul ve Antalya oldu. İstanbul'dan yabancı ülke vatandaşlarına yapılan satış 556 adet olurken, Antalya genelinde yapılan satışlar 446 adet olarak öçüldü. Yabancıya konut satışı kategorisinde Trabzon 134 adet konut satışı ile üçüncü sırada yer alırken, Bursa 109 konut ile dördüncü sırada konumlandı. Son yıllarda yabancı ülke vatandaşlarının yoğun ilgi gösterdiği Yalova ise Mart ayında 89 adet satışla birlikte 5'inci sırada yer aldı. 

Ülke uyruklarına göre yabancıların alımları

Mart ayı içinde Türkiye'den en çok konut satın alan ülke vatandaşları Iraklılar oldu. Iraklıların 348 adet alımına karşılık, Suudiler 181 adet alımla ikinci sırada yer aldı. Türkiye ile İran arasında son dönemde yaşanan yakınlaşmaya paralel olarak İranlı vatandaşların 156 adet konut alımı yaptığı Mart ayında Rusya Federasyonundan gelen yatırımcılar ise 120 konut alımına imza attı. Listenin 5'inci sırasında ise Afgan vatandaşları yer aldı. Afganistan'dan gelen yatırımcılar toplam 108 adet konut satın aldı.