Türkiye İş Bankası Müzesi nerede, nasıl gidilir?

26 Ağustos 1924 yılında kurulan Türkiye İş Bankası Müzesi, İş Bankası'nın tarihinden kesitler sunuyor. Peki, Türkiye İş Bankası Müzesi nerede, nasıl gidilir? İşte yanıtı...

Türkiye İş Bankası Müzesi nerede, nasıl gidilir?

26 Ağustos 1924 yılında kurulan Türkiye İş Bankası Müzesi, İş Bankası'nın tarihinden kesitler sunuyor. Peki, Türkiye İş Bankası Müzesi nerede, nasıl gidilir? İşte yanıtı... Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin ilk bankası olan İş Bankası Mustafa Kemal Atatürk'ün emriyle kurulmuştur. Kurulduğu dönemden bugüne kadar gelmeyi başarak yüzbinlerce belge, fotoğraf ve koleksiyonu ziyaretçiler ile buluşturan müze belirli saatlerde ziyaretçi kabul etmektedir.

 

Türkiye İş Bankası Müzesi nerede, nasıl gidilir?

 

Türkiye İş Bankası Müzesi'nin düzenlenmesinde birçok önemli ismin katkısı bulunuyor. Kurgu ve metin yazımlarından Prof. Dr. Zafer Toprak, müze kurcu ve tasarımlarından Burçak Madran, video kurgularında Çağdaş Arpaç'ın imzası bulunuyor. 14 Kasım 2007 tarihinden itibaren ziyaretçilerine kapılarını açan Türkiye İş Bankası Müzesi, adeta ziyaretçi akınına uğruyor. 1928 yılından 2004 yılına kadar Yenicami Şubesi olarak hizmet veren tarihi binanın ise mimari özellikleri korunarak ileri düzeyde bir teknoloji ile birleştirilerek bugünkü halini almış. Tarihi yapısına uygun olarak mobilyaların kullanıldığı binada aynı zamanda geniş güvenlik ve aydınlatma sistemleri de kullanılıyor. 

 

Türkiye İş Bankası Müzesi nerede, nasıl gidilir?

 

Türkiye İş Bankası Müzesi'nde neler sergileniyor? 

Müzede Türkiye'nin dört bir yanında yer alan İş Bankası şubelerinden toplanarak özenle oluşturulmuş eserlere yer veriliyor. Kopyalama makinesi, para sayma makinesi, daktilo, cari hesap makinesi, gaz lambası, bekçi saatleri, telefon ve telefon rehberleri, farklı dönemlerden kalma hesap makineleri, soğuk damga, mühür, teyp, terazi, personel defterleri, plaketler, şeref defterleri ve daha birçok belge İş Bankası Müzesi'nde sergilenmektedir. Aynı zamanda resim koleksiyonu da olan müzede 750'den fazla ressamın 200'ü aşkın tablosu bulunuyor. Müzede sergilenen eserlerin ziyaretçilere daha sağlıklı aktarılabilmesi için ise 3 adet plazma ekran ve 14 adet projeksiyon bulunuyor. Ayrıca yabancı ziyaretçiler için sesli rehber cihazları da yer alıyor.

 

Türkiye İş Bankası Müzesi nerede, nasıl gidilir?

 

Türkiye İş Bankası Müzesi ziyaret saatleri

Türkiye İş Bankası Müzesi, Pazartesi günleri, dini bayramların ilk günleri ve 1 Ocak tarihinde kapalı oluyor. Bunlar hariç diğer günlerde ise 10:00 ile 18:00 saatleri arasında ziyaret edilebiliyor. Türkiye İş Bankası Müzesi giriş ücretsizdir. 

Türkiye İş Bankası Müzesi nerede, nasıl gidilir? 

Eminönü Bankacılar Caddesi üzerinde yer alan İş Bankası Müzesi'ne gitmek için toplu taşıma araçlarını kullanabilirsiniz. Tramvay ile Eminönü ya da Sirkeci'ye, İETT otobüsleri ile Eminönü Mısır Çarşısı Durağı'na, Funikuler ile Karaköy Funikuler Durağı'na, Metro ile ise Şişhane Metro İstasyonu Durağı'na gelerek kolayca Türkiye İş Bankası Müzesi'ne ulaşabilirsiniz. 

 

Türkiye İş Bankası Müzesi nerede, nasıl gidilir?