Türkiye'de görülmesi gereken 5 şehir

Her köşesi seyahat için uygun olan Türkiye'de neredeyse tüm şehirler kültüren bir birikim ve tarihin izlerini taşıyor. Yurtiçinde seyahat planı yapmak isteyenler için Türkiye'de görülmesi gereken 5 şehri derledik...

Türkiye'de görülmesi gereken 5 şehir

Her köşesi seyahat için uygun olan Türkiye'de neredeyse tüm şehirler kültüren bir birikim ve tarihin izlerini taşıyor. Yurtiçinde seyahat planı yapmak isteyenler için Türkiye'de görülmesi gereken 5 şehiri derledik... 

İstanbul

Türkiye'de görülmesi gereken 5 şehir
İki kıta üzerinde kurulu İstanbul, tarihi boyunca dünyaya hükmeden imparatorluklara başkentlik yapmıştır. Sadece Türkiye'nin değil dünyanın da en önemli şehirlerinden biri olan İstanbul, Türkiye'nin en çok yabancı turist ağırlayan şehri. Tarihe tanıklık edebileceğiniz çok sayıda gezilecek yere sahip olan İstanbul'da Boğaz'ın muhteşem manzarasını saatlerce izlemekten kendinizi alıkoyamayacaksınız. 

 

İzmir

Türkiye'de görülmesi gereken 5 şehir
Yılın büyük bir bölümünde güneşin olduğu, güleryüzlü, sıcakkanlı insanların bulunduğu İzmir'de gezilecek ve görülmesi gereken pek çok alternatif bulunuyor. Çeşme, Foça, Karaburun, Kuşadası, Alaçatı ve Seferihisar İzmir'de sadece 1'er saat uzaklıkta. İzmir'e gittiğinizde Ege'nin zeytinyağlı yemeklerinden yemeden dönmemelisiniz. Bu özellikleri ile İzmir Türkiye'de görülmesi gereken şehirlerin başında geliyor. 

 

Kayseri

Türkiye'de görülmesi gereken 5 şehir
Türkiye'de görülmesi gereken şehirlerden biri de Kayseri'dir. Orta Anadolu'nun merkezi Kayseri, düzenli mimari yapısı, Erciyes Kayak Merkezi ve inanç merkezleri ile tanınıyor. Selçuklu İmparatorluğu'ndan büyük izler taşıyan şehirde dönemi yansıtan han, hamam, medrese ve camiler bulunuyor. 

 

Trabzon 

Türkiye'de görülmesi gereken 5 şehir
Yemyeşil dağların uzandığı Doğu Karadeniz kıyısındaki Trabzon, doğa işe başbaşa olmak isteyenler için en doğru şehir. Yaylaları, yöreye özgü ahşap evleri, ormanları, akarsuları ile gezilecek yerlerin başında geliyor. Uzungöl, Sümela Manastırı, Ayasofya Kilisesi gibi popüler yerler ise Trabzonda görülmesi gereken yerlerin başında geliyor. 

 

Mersin

Türkiye'de görülmesi gereken 5 şehir
Akdeniz kıyısı boyu uzanan Mersin, Kilikya Bölgesi'nin en önemli kentlerinden. Çok sayıda antik kent, ören yeri, dini yapı ve doğan güzelliklere sahip olan Mersin, deniz turizm için de oldukça elverişli. Lezzetli mutfağı ile mideye de hitap eden Mersin, tarih, kültür ve doğa turizminin en doğru adresi.