Türkiye'nin bilinmeyen doğa harikaları

Yeni yerler keşfetmek isteyenler bu haberimiz tam size göre! Türkiye'nin bilinmeyen doğa harikalarını sizler için derledik...

Türkiye'nin bilinmeyen doğa harikaları

Yeni yerler keşfetmek isteyenler bu haberimiz tam size göre! Türkiye'nin bilinmeyen doğa harikalarını sizler için derledik... Türkiye'nin dört bir yanında keşfedilmeyi bekleyen, birçok kişinin adını bile duymadığı, varlığından haberdar olmadığımız doğa harikaları ülke turizmi için büyük bir öneme sahip. İşte bilinmeyen doğa harikaları...

Narman Peribacaları - Erzurum

Türkiye'nin bilinmeyen doğa harikaları
Türkiye'nin doğa harikalarından biri Narman Peribacaları olarak biliniyor. Erzurum'un Narman ilçesinden buluna, su ve rüzfar erozyonu sonucu oluşan Narman Peribacaları, bölgede Narman Kanyonu olarak biliniyor. Her yıl şenliklerin düzenlendiği kanyon, Erzurum ve çevresinden gelen ziyaretçileri ağırlıyor. Kapadokya'ya benzeren Narman Kanyonu, halk arasında kırmızı periler olarak adlandırılıyor. Bu ilginç peribacaları, UNESCO Dünya Geçici Miras Listesi'nde yer alıyor. 

 

Ballıkayalar Kanyonu - Kocaeli

Türkiye'nin bilinmeyen doğa harikaları
Kocaeli Gebze'de bulunan Ballıkayalar Kanyonu, doğa yürüyüşü yapmayı sevenlerin gözde mekanlarından biri. Bölge aynı zamanda dağcı ve izcilerin antrenman yaptıkları bir milli park olarak da biliniyor. Uzunluğu 2 kilometre olan ve 40-80 metrelik genişliğe sahip olan vadi, kentin yoğun temposundan kaçmak isteyen İstanbulluların yeni keşfettiği yerler arasında. 

 

Yenice Ormanları - Karabük

Türkiye'nin bilinmeyen doğa harikaları
Karabük sınırlarında yer alan Yenice Ormanları, dünyada ender rastlanan el değmemiş devasa ağaçlara sahip. Muhteşem bitki örtüsüyle geniş bir alanda bulunan Yenice Ormanları'nda 21 parkurun dışında alternatif yürüyüş yolları da bulunuyor. Yenice Ormanları, Safranbolu'ya oldukça yakın bir konumda yer alıyor. Yenice Ormanları, Türkiye'nin bilinmeyen doğa harikalarından biri. 

 

Karapınar Kumulları - Konya

Türkiye'nin bilinmeyen doğa harikaları
4 bin hektarlık alanı kaplayan Karapınar Kumulları, Türkiye'nin tek çölü olma özelliği taşıyor. Buzul çağına uzanan tarihi ile dikkat çeken bölge, o dönemlerden kalan büyük bir gölden kalan tortu ve millerin rüzgarla taşınıp birikmesi ile oluşmuş. Karapınar Kumulları, ziyaretçilerine tam anlamı ile bir çöl deneyimi yaşatıyor. 

 

Nemrut Kalderası - Bitlis 

Türkiye'nin bilinmeyen doğa harikaları
Doğu Anadolu Bölgesi'nin en yüksek dağı olan Nemrut Dağı'nın volkan çöküntüsü olan Nemrut Kalderası, Bitlis Tatvan İlçesi sınırlarında yer alıyor. Kalderanın içinde, 5 göl, lav çıkış hunisi, lav çıkış merkezi, sıçratma konisi, sıcak su kaynağı ve 6 adet mağara bulunuyor. Yüksekliği ile Karadeniz yaylalarına benzetilen Nemrut Kalderası Türkiye'nin bilinmeyen doğa harikalarından biri.