Türkiye'nin en büyük 5 hayvanat bahçesi

Hafta sonunu çocukları ile birlikte geçirmek isteyen ailelerin özellikle tercih ettiği yerlerden biridir hayvanat bahçeleri. İşte Türkiye'nin en büyük 5 hayvanat bahçesi...

Türkiye'nin en büyük 5 hayvanat bahçesi

Hafta sonunu çocukları ile birlikte geçirmek isteyen ailelerin özellikle tercih ettiği yerlerden biridir hayvanat bahçeleri. İşte Türkiye'nin en büyük 5 hayvanat bahçesi... Şehirlerde gezilecek yerlerin başında gelen hayvanat bahçeleri, yüzlerce bitki çeşidi ve hayvan türleri ile ziyaretçilerini bekliyor.

Gaziantep Hayvanat Bahçesi

Türkiye'nin en büyük 5 hayvanat bahçesi
Kapladığı 1 milyon hektarlık alanla Türkiye'nin en büyük hayvanat bahçesi olan Gaziantep Hayvanat Bahçesi, Avrupa'nın ikinci dünyanın ise dördüncü en büyük hayvanat bahçesi. 264 tür ve 7 bini aşkın hayvanın bulunduğu Gaziantep hayvanat bahçesi her yıl 3 milyon insan tarafından ziyaret ediliyor. 

 

İzmir Doğal Yaşam Parkı

Türkiye'nin en büyük 5 hayvanat bahçesi
İzmir Çiğli Sasalı Mahallesi'nde yer alan İzmir Doğal Yaşam Parkı 2006 yılında ziyarete açıldı. 425 bin hektarlık alana kurulu olan İzmir Doğal Yaşam Parkı'nde içinde tel ve kafes bulunmayan alanda, 120 türden 1.500 hayvan, 3 bin ağaç ve 250 farklı bitki türü yer alıyor. İzmir Doğal Yaşam Parkı'nda bulunan 2 fil ise Türkiye'de doğan ilk filler olarak kayıtlara geçti. 

 

Antalya Hayvanat Bahçesi

Türkiye'nin en büyük 5 hayvanat bahçesi
Antalya Büyükşehir Belediyesi'nin Kepezaltı Piknik ve Rekreasyon Projesi içinde, 400 bin metrekarelik alanda kurulan Antalya Hayvanat Bahçesi doğal koşulları ile hayvanların rahat ettiği bir alan haline gelmiş. Antalya için önemli bir cazibe merkezi olan Antalya Hayvanat Bahçesi Türkiye'nin en büyük hayvanat bahçelerinden biri. 

 

Bursa Hayvanat Bahçesi

Türkiye'nin en büyük 5 hayvanat bahçesi
Soğanlı Hayvanat Bahçesi'de bilinen Bursa Hayvanat Bahçesi 1998 yılında ziyarete açıldı. 206 bin metrekarelik alan üzerinde kurulu olan hayvanat bahçesinde 67 türdeni 600'ü aşkın hayvan yer alıyor. Her yıl 150 bini aşkın insanın ziyaret ettiği Bursa Hayvanat Bahçesi'nde fillerin konaklayacağı 100 bin metrekarelik özel alandda genişletme çalışmaları devam ediyor. 

 

Faruk Yalçın Hayvanat Bahçesi ve Botanik Parkı 

Türkiye'nin en büyük 5 hayvanat bahçesi
Darıca Hayvanat Bahçesi olarak da bilinen Kocaeli'nin Darıca ilçesinde yer alan Faruk Yalçın Hayvanat Bahçesi ve Botanik Parkı, kurulduğu 1991 yılında nesli tükenmekte olan kuşları korumak amacıyla yola çıkmıştı. 1993 yılında itibaren farklı hayvan ve bitki türleri ile bugünkü haline gelmiştir. Faruk Yalçın Hayvanat Bahçesi'nde 286 türde 3 bin 600'den fazla hayvan ve 600'ü aşkın bitki türü bulunuyor.