Türkiye'nin örnek sanayi dönüşüm projesi: Uşak

Türkiye'nin ilk sanayiden konut ve ticari alana dönüşüm projesi olma özelliği taşıyan Uşak'ta çalışmalar tamamlanmak üzere. Projeyle ilgili açıklamalarda bulunan TOKİ Başkanı Turan: "Türkiye için örnek olacak..." dedi.

Türkiye'nin örnek sanayi dönüşüm projesi: Uşak

Türkiye'nin sanayiden​ ticari ve konut alanına dönüşüm atağının ilk örneklerinden biri olan Uşak'ta çalışmalar tüm hızıyla sürüyor. Uşak Kentsel Dönüşüm Projesi'nin Türkiye için 'bir örnek' olacağını söyleyen Toplu Konut İdaresi Başkanı Mehmet Ergün Turan, projenin yaklaşık 450 milyon TL'lik yatırımla hayata geçirildiğini söyledi

Tüm detaylarıyla çok gelişmiş bir proje

Uşak Kentsel Dönüşüm Projesi'ni ziyaret eden TOKİ Başkanı Mehmet Ergün Turan, yatırımı tüm yönleriyle çok gelişmiş bir proje olarak niteleyerek: "Uşak’ta yaklaşık 450 Milyon TL’lik bir yatırımla hayata geçen kentsel dönüşüm projesi Türkiye’ye örnek olacak bir proje. Geçmişiyle bugünü kıyaslandığında Uşak için gerçekten çok büyük bir yatırım oldu. Uşak’ın özellikle bölge içerisinde ön palana çıkartacak başarılı bir çalışma gerçekleşti." ifadelerini kullandı.  430 bin metrekarelik yeni merkezin kentteki ticari faaliyetlere önemli bir katkı sağlayacağını da söyleyen TOKİ Başkanı Turan, yeni merkezin ticari faaliyetlere de önemli bir katkı sunacağını belirtti. Turan: "Birkaç yıl içerisinde civar vilayetlerinde veya Anadolu’nun başka vilayetlerinde bu projenin öncelikle gelinip gezileceği kanaatindeyim." şeklinde konuştu. 

Teslimatlar yıl sonuna kadar yapılacak

Uşak Kentsel Dönüşüm Projesi'nin Uşak'ı çevre vilayetlerden ayıracak bir yatırım niteliği taşıdığını da vurgulayan TOKİ Başkanı Mehmet Ergün Turan, TOKİ'ye ait iş yerlerinin açık artırmasına ise vatandaşlardan yoğun talep geldiğini belirtti. Turan, 300 esnafın gelip buradan dükkan almasının projenin Uşak'a mal olduğunun göstergesi niteliği taşıdığının da altını çizerek: " Buradaki işlerimiz de bitti ve yakın zamanda burada teslimler yapılacak. Yıl sonuna kalmadan hem dükkan sahiplerine, hem de konut sahiplerine teslimler yapılacak.” ifadelerini kullandı.

Bölge ekonomisine  büyük katkı

TOKİ Başkanı Turan, UŞak Kentsel Dönüşüm Projesi'nin bölgeye ciddi bir ekonomik katkı sunacağını ve ticari faaliyetlerle birlikte sosyal ilişkilerin zenginleşeceği bir ortam oluşturduklarını da vurgulayarak: "Bu şehrin ekonomisi açısından da düşündüğünüzde çok büyük bir ekonomik canlılık getirecek. Önümüzdeki 3 ila 6 ay içerisinde buradaki hareketlilik Uşak’ın ekonomisine de hareketlilik katacak.” dedi

Belediye Başkanı Cahan: Uşak'ta bir ilk gerçekleşti

Uşak Belediye Başkanı Ruhullah Cahan da iki sene önce başlayan serüvenin sonuna geldiklerini ve ilkler kenti Uşak'ta yine bir ilki gerçekleştirmekten mutluluk duyduklarını belirtti. Belediye Binası'nın da yeni bölgeye taşınacağını hatırlatan Cahan: "Tamamıyla güzel bir çehreye bürünen bir alan ortaya çıktı. Dokuzsele Deresi de alanımıza ayrı bir güzellik kattı. Bin 51 konut, 923 işyerinin ve birçok sosyal donatıların bulunduğu her şeyiyle düşünülmüş olan Uşak’ın yeni merkezini inşa etmenin mutluluğunu yaşıyoruz." dedi.