Üç Katlı İstanbul Tüneli projesinin ihalesi 23 Aralık’ta yapılacak!

Üç Katlı İstanbul Tüneli projesinde ihale tarihi, 23 Aralık 2015. İhaleye 16 firma başvurdu.

Üç Katlı İstanbul Tüneli projesinin ihalesi 23 Aralık’ta yapılacak!

Üç Katlı İstanbul Tüneli projesinin ihalesi 23 Aralık 2015 tarihinde yapılacak. İhale, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilecek. 23 Aralık’ta ihaleye başvuran firma sayısı ise 16 oldu.  

İstanbul Boğazı’nın altından kentin her iki yakasını birleştirerek, trafikte büyük rahatlama sağlayacak proje, 6.5 kilometrelik uzunluğa sahip olacak.

 

Üç Katlı İstanbul Tüneli projesinin ihalesi 23 Aralık’ta yapılacak!

 

 

3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli ne zaman tamamlanacak?

İnşaat çalışmalarının başlamasının ardından 5 yıl içinde bitirilmesi hedeflenen tünelin 2020 yılına gelmeden açılması planlanıyor. Karayolu ve metro sisteminin olacağı tünel mevcut metro hatları ve karayollarıyla entegre edilecek. İncirli’den Sögütçeşme’ye yapılacak hızlı metro hattı bu dev tünelin içinden geçecek. Yeni metro hattının Kadıköy – Kartal- Yenikapı- Sarıyer metrolarıyla bağlantısı olacak. Mega tünelin TEM, E5 ve 3 köprüyle de karayolu bağlantısı olacak. Çapı 18.80 metre olacak tünelin deniz yüzeyindeki derinliği 110 metreyi bulacak. Tünelin 3 katlı kesiminin uzunluğu 6.5 kilometre olacak.