Van'ın Kapadokyası: Vanadokya

Kapadokya'yı aratmayan bir görüntüye sahip olan Vanadokya, Van'ın Başkale ilçesinde bulunuyor

Van'ın Kapadokyası: Vanadokya

Kapadokya'yı aratmayan bir görüntüye sahip olan Vanadokya, Van'ın Başkale ilçesinde bulunuyor. Vanadokya adını ise peribacalarına ve Kapadokya'ya olan benzerliğinden alıyor. 

Yavuzlar Köyü'nde volkanik Yiğit Dağı'nın püskürttüğü kayaçların, yağmur sularının ve rüzgarın aşındırması ile ortaya çıkan peribacaları, Kapadokya'ya oldukça fazla benzemesinden dolayı halk arasında Vanadokya Peri Bacaları olarak adlandırılmış. Yaz ve kış aylarından turistleri ağırlayan Vanadokya'da çok sayıda peribacası, tüneller ve mağaralar yer alıyor. 20 kilometrelik bir alana yayılan Vanadokya'da yaklaşık 17 bin peribacası bulunuyor. 

 

Van'ın Kapadokyası: Vanadokya

 

Sadece Kapadokya'da var olarak bilinen peribacaları aslında Van-Vanadokya Peri Bacaları, Manisa-Kula, Konya, Erzurum-Narman ve Afyon illerinde de bulunuyor. Kapadokya kadar popüler olmasalar da her biri ayrı ayrı önemli bir turizm cennetini oluşturuyorlar. 

 

Van'ın Kapadokyası: Vanadokya

 

Peribacaları nasıl oluşur? 

İsmini efsanelerden alan peribacalarında halk arasında bir zamanlar içerisinde perilerin yaşadığına inanılırdı. Görünüş itibariyle bacayı andırması ve bacalı şapkalı peri evlerine benzetilmesinden dolayı zamanla peribacası ismini almışlardır. 

 

Van'ın Kapadokyası: Vanadokya

 

Peribacalarının oluşumlarında ana madde volkanik olaylar sonucu ortaya çıkan kül ve tüftür. Volkanik faaliyetler sonucu etrafa yayılarak zemin oluşturan tüfler zamanla rüzgar ve su nedeniyle aşınır ve peribacaları oluşur. Almış oldukları koni şekli yere yaklaştıkça etkisi azalan rüzgarın üst kesimdeki daha fazla enerjisi ile oluşur. En üstteki sert yapılı kayalar daha geç aşındığı için koni şeklinin üzerine gelir ve peribacası oluşumunu tamamlar.