Vergi Ödenmezse Ne Olur?

Vergi Ödenmezse Ne Olur? 6183 sayılı kanun hükümlerine göre tespit edilen oranda gecikme cezası ödemek zorunda kalıyor

Vergi Ödenmezse Ne Olur?

Vergi Ödenmezse Ne Olur? Düzenli olarak ödenmesi gereken vergilerin ödenmediği takdirde birtakım sorunla karşılaşmak mümkün. Cezai yaptırımların bulunduğu bu tür durumlarda bizi bekleyen şeylerin ne olduğunu Emlakwebtv.com ekibi olarak araştırıyoruz.

Vergi Ödenmezse Ne Olur?
200 metrekareyi geçmeyen tek meskene sahip geliri olmayan ev hanımları, işsizler, gaziler, şehitlerin dul ve yetimleri ile engelliler vergiden muaf tutuluyor.

Bahsedilen vergi eğer emlak vergisi ise bu vergi türü için yılda 2 kere ödeme yapmamız bekleniyor. Dileyen kişilerin iki taksiti tek seferde ödeme imkanı da sağlanıyor. Mart, Nisan, Mayıs ve Kasım aylarında yapılan vergi ödemelerinin tarihini kaçırdıysanız eğer, 6183 sayılı kanun hükümlerine göre tespit edilen oranda gecikme cezası ödemek zorunda kalıyor.

Vergi Usul Kanununa göre, emlak vergisi ceza indirimi de söz bulunuyor. Kanuna göre mükellefin kesilen cezaya itiraz etmeksizin kabul ederek ve ödemek üzere; emlak vergisi ceza indirim dilekçesi ile iyi niyetini göstermesi halinde verilecek, cezaya indirim yapılabiliyor.