Yalçın Ayaydın

Yalçın Ayaydın 1960 yılında Mardin'de doğdu ve ünlü İpekyol Giyim'i kurdu

Yalçın Ayaydın

Yalçın Ayaydın 1960 Mardin doğumludur. Marmara Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nden mezun olan Ayaydın, 1986 yılında İpekyol Giyim Sanayi'ni kurdu.

İtalyanlar’ın kumaş devi Miroglio markasına yüzde ellisini satarak bir dünya markası yapma yolunda da ilk adımları atmış olan Yalçın Ayaydın, İpekyol gurubu 8 ülkede 102 butikle bir dünya markası olma yolunda dev adımlarla ilerliyor. 

2008’de Ayaydın ile İtalyan kumaş devi Miroglio’nun birleşmesiyle Ayaydın Miroglio Grubu kuruldu, yönetim kurulu başkanlığını Yalçın Ayaydın yürütmeye başladı. Geçmiş dönemlerde Birleşmiş Markalar Derneği yönetim kurulu başkanlığı ve iki dönem boyunca İTKİB yönetim kurulu üyeliği görevlerini yürüten işadamı halen, 1997’de Twist ve 2004’te Machka’nın kurulmasıyla büyüyen gruptaki görevine devam ediyor.

Yalçın Ayaydın neler söyledi?
Edirne’deki fabrikasını ünlü mimar Emre Arolat’a çizdiren Yalçın Ayaydın, konu ile ilgili olarak şunları söyledi:

Bir fabrika için bana neden geldin' dedi. Ben de hapishane gibi dört duvar istemediğimi söyledim. Dünyanın en önemli mimarlık ödülünü kazandırdı bize fabrikamız. Aynı zamanda çevreci bir fabrika yaptık. Ütü sularını bile değerlendiriyoruz. İçme suyuna çevirecek sistem geliştirdik. Yeşil alanlar da klima sularını kullanıyoruz.