Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nde kule şapkaları yerleştirildi

İstanbul'un iki yakasını üçüncü kez birbirine bağlayacak olan Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nde kule şapkaları yerleştirildi

Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nde kule şapkaları yerleştirildi

İstanbul'un iki yakasını üçüncü kez birbirine bağlayacak olan Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nde kule şapkaları yerleştirildi. Montajı tamamlanan kule şapkalarının yerleştirilmesinden sonra 322 metre yükseklikteki köprü kuleleri son halini aldı. 

Yavuz Sultan Selim Köprüsü ne zaman açılacak? Ayrıntılar için tıklayın...

Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nde kule şapkaları yerleştirildi

3. Köprü ve Kuzey Marmara Otoyolu Projesini yüklenen IC İÇTAŞ-Astaldi Konsorsiyumu kule şapkalarının montajının tamamlandığına daire açıklama yaptı. Firmadan yapılan açıklamada; 

“Kule şapkası, kulelerin üstünde bulunan ana kablo semerlerini çevre koşullarına karşı koruyan ve aynı zamanda köprü mimarisinin de tamamlayıcı son yapı elemanı olan, 25 metre yüksekliğe sahip çelik konstrüksiyon yapıdır. Yapının toplam ağırlığı 140 ton. Kule şapkası 9 parçadan oluşuyor. Bu parçalar, kulelerin en üstlerine kule vinçler yardımıyla kaldırıldı ve montajları parça parça yapıldı. Birleştirildiğinde yaklaşık 25 metre yüksekliğe sahip olan çelik konstrüksiyon yapının dış cephesi özel dizayn edilmiş fiber beton paneller ile kaplandı. Çelik konstrüksiyon yapının dışına toplamda 330 adet özel üretilmiş fiber beton paneller monte edildi.” ifadeleri yer aldı. 

Beton paneller ve aralarındaki izolasyon malzemesinin, olumsuz çevre koşullarına karşı yüksek dayanıklılığa sahip olduğu belirtilen açıklamada toplam 100 kişinin üzerinde bir ekiple damper montajı yapıldığı belirtildi.