Yıldız Parkı nerede, nasıl gidilir?

Mitolojik öykülerdeki Pan'ın Boğaziçi'nde flütünü çaldığı yeşillikler olarak da bilinen Yıldız Parkı nerede, nasıl gidilir? İşte yanıtı...

Yıldız Parkı nerede, nasıl gidilir?

Mitolojik öykülerdeki Pan'ın Boğaziçi'nde flütünü çaldığı yeşillikler olarak da bilinen Yıldız Parkı nerede, nasıl gidilir? İşte yanıtı... 46 hektarlık alanıyla şehir içindeki en büyük koru olan Yıldız Parkı, 1600'lü yılların başında ''Kazancıoğlu Bahçesi'' olarak anılmış. Lale devrinin ''Çerağaneğlenceleri''nin düzenlendiği yer olarak tarihte yer alan Yıldız Parkı'nda yeniçeri kaldırıldıktan sonra kurulan Asakir-i Mansureyi Muhammediye'nin de eğitimleri yapılmış. 

 

Yıldız Parkı nerede, nasıl gidilir?

 

Tahta çıktıktan sonra Yıldız Sarayı'na yerleşen II. Abdülhamid'in Malta, Çadır, Şale, Kaskat, Limonluk, Set ve Cihannüma köşkleri ile Saray Tiyatrosu'na inşa ettirirken, yerli ve yabancı uzmanlara büyük paralar harcayarak düzenlettiği koru hatıra defretinde '' her metrekaresine altın döküldü'' ifadesi yer alıyor. Cumhuriyetin ilanının ardından Yıldız Parkı Korusu'nda yeni düzenlemeler yapılarak 1925 yılında bir İtalyan işletmeciye verilen ve bir casino olarak kullanılan Şale Köşkü, Atatürk'ün emri ile işletmeciden alınıp boşaltılarak yanlış kullanımın önüne geçilmiş. 1930'lu yıllarda Yıldız Sarayı üç bölüme ayrılırken, 1978 yılında Harp Akademisi'nin kendisine ayrılan bölümden ayrılması ile burası Kültür Bakanlığı'na bağlandı.  Şale Köşkü TBMM'ye, koruluk ile Malta ve Çadır köşkleri İstanbul Belediyesi'ne verildi. 

 

Yıldız Parkı nerede, nasıl gidilir?

 

Yıldız Parkı nasıl gidilir? 

Yıldız Parkı, Beşiktaş ile Ortaköy arasında kalan bir korudur. Parka Avrupa Yakası'ndan ulaşmak isteyenler, Eminönü - Beşiktaş, Sarıyer - Beşiktaş yolunu takip edebilirler. Anadolu Yakası'ndan gitmek isteyenler ise Boğaziçi Köprüsü'nü geçip Beşiktaş sapağından Yıldız Parkı tabelasını takip ederek ulaşabilirler.